W polskim budownictwie nie brak domów jednorodzinnych z poddaszem, który pozostaje niezagospodarowany. Niewielki strych często służy nam jako mała rupieciarnia czy składzik przedmiotów, z których na co dzień nie korzystamy. Poddasze może jednak stać się przedłużeniem powierzchni użytkowej domu, szczególnie jeśli ilość pomieszczeń staje się dla mieszkańców niewystarczająca. Jeśli parametry techniczne strychu pozwalają na stworzenie tam sypialni, gabinetu czy łazienki, nic nie stoi na przeszkodzie by bez ingerencji w konstrukcję budynku zapewnić sobie dodatkowy metraż. Zatem jak pomysłowo zagospodarować poddasze? Jakie warunki musi spełnić strych, by móc go zaadaptować jako pomieszczenie użytkowe?

Poddasze użytkowe – jakie wymogi?

Żeby móc mówić o poddaszu użytkowym, przestrzeń na strychu naszego domu musi spełniać określone warunki. Podstawowym wymogiem zaadaptowania poddasza na pomieszczenie użytkowe jest jego wysokość. Poddasze przynajmniej w jednym miejscu musi mieć 2,5 metra wysokości, przy czym średnia wysokość całego strychu powinna wynosić 2 metry. Dopuszczalna jest również wartość 1,9 metra, jednak w przypadku, gdy deklarujemy spędzanie na strychu nie więcej niż 4 godzin dziennie.

Oprócz wymaganej wysokości sufitu, pod uwagę brane są również inne parametry techniczne jak rodzaj zastosowanego ocieplenia, ogrzewania, wentylacji, ilość światła naturalnego czy wytrzymałość stropu. Bez spełnienia tych i szeregu innych warunków nie można rozpocząć przebudowy strychu.

Poddasze użytkowe przeznaczenie

Jeśli już spełnimy wszelkie wymogi konieczne do zaadaptowania poddasza jako pomieszczenia użytkowego, czas poważnie zastanowić się nad jego docelowym przeznaczeniem. Możliwości jest naprawdę sporo i tylko od nas zależy, co powstanie na najwyższej kondygnacji w naszym domu.

Sypialnia na poddaszu

Poddasze idealnie sprawdza się jako pomieszczenie sypialniane. Kameralna atmosfera stworzona poprzez okna dachowe i skośne ściany sprawia, że można zasypiać oglądając gwieździste niebo. Poddasze jako sypialnia pozwala również maksymalnie wypocząć i odizolować się od reszty domowników. Co więcej, metraż poddasza zazwyczaj pozwala wygospodarować także miejsce na mniejszą czy większą garderobę.

Pokój dzienny na poddaszu

Charakterystyka poddasza równie dobrze pozwala na zaadoptowanie go jako salonu dla całej rodziny. Przytulna atmosfera pozwala zażyć relaksu czy spędzić miło czas w gronie najbliższych. Salon na poddaszu to również idealne miejsce na zorganizowanie imprezy z przyjaciółmi czy z rodziną – pokój na strychu posiada klimat sprzyjający wielogodzinnym spotkaniom przy czymś „mocniejszym” niż tylko woda.

Łazienka na poddaszu

Poddasze może mieścić nie tylko sypialnię z garderobą, ale również pełnowymiarową łazienkę. Przydatne rozwiązanie, gdy na kilku domowników przypada tylko jedna łazienka. Dodatkowe pomieszczenie sanitarne to niezwykła wygoda, komfort codziennego użytkowania, a przede wszystkim – niezależność.

Składzik gospodarczy

Wiele osób przed remontem strychu wykorzystuje go właśnie jako nieuporządkowany składzik gospodarczy. Przy okazji remontu warto wygospodarować miejsce na nieużywane rzeczy, które są przydatne jedynie sezonowo. Tym razem w bardziej usystematyzowany i uporządkowany sposób – pojemne półki czy regały z pewnością ułatwią szukanie potrzebnego w danym momencie przedmiotu czy sprzętu.

Dodaj komentarz