Małe mieszkanie nie oznacza, że musi być ono mało funkcjonalne i nie spełniać wymogów nawet najbardziej wymagających mieszkańców. Aranżacja niewielkiego mieszkania to jednak wiele pracy i zaangażowania w przystosowanie małego metrażu do potrzeb jego użytkowników. Najczęściej spotykanym problemem, z jakim borykają się właściciele małych mieszkań jest ograniczone miejsce do przechowywania. Przez całe swoje życie gromadzimy wiele pamiątek rodzinnych, sprzętów, ubrań, a gdzieś trzeba je ulokować.
W niewielkich pomieszczeniach również można zadbać o powiększenie powierzchni do przechowywania – potrzeba jednak zdolności przestrzennego i kreatywnego myślenia. W małym mieszkaniu każdy dodatkowy metr kwadratowy jest na wagę złota, a raczej funkcjonalności i wygody jego codziennego użytkowania. Zatem jak sprawić, by w małym mieszkaniu powiększyć powierzchnię do przechowywania?
Zabudowa ścienna na wymiar
Sprawdzone rozwiązanie, które cieszy się niesłabnącą popularnością. Półki, regały, szafki od podłogi aż po sufit to prosty sposób na zwiększenie funkcjonalności nawet bardzo małego mieszkania. Warto jednak wybrać jedną ścianę, którą chcemy przeznaczyć pod zabudowę. Może to być przestrzeń wokół telewizora czy też okna, gdzie oba elementy będą stanowić ciekawe urozmaicenie aranżacji wnętrza. Zabudowa niemal całej ściany funkcjonalnymi regałami czy półkami to dobry pomysł szczególnie dla kolekcjonerów literatury, którzy chcą wyeksponować swój zbiór i jednocześnie zadbać o ład i porządek w mieszkaniu.
Szafa wnękowa na wymiar
Wiele mieszkań, szczególnie w blokach starego budownictwa, posiada pomieszczenia o dosyć niefortunnym rozkładzie, pełne niewymiarowych wnęk czy zakamarków. Jedną z takich wnęk warto wykorzystać jako przestrzeń pod zabudowę szafy wnękowej. Wolnostojące szafy nierzadko ograniczają funkcjonalność niewielkich pomieszczeń, a szafa wnękowa w zabudowie świetnie sprawdzi się jako mini-garderoba czy składzik gospodarczy. Co ważne, wnętrze szafy w zabudowie można dostosować odpowiednio do jej przeznaczenia i potrzeb jej użytkowników.
Łóżko sypialniane z szufladami
Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać potencjał przestrzeni w małym mieszkaniu jednocześnie nie rezygnując z wygodnego łóżka sypialnianego, warto pokusić się o wyposażenie go w funkcjonalne szuflady i schowki. W ich wnętrzu można przechowywać pościel czy poduszki lub przedmioty kompletnie niezwiązane z przeznaczeniem sypialni.
Wewnętrzna strona drzwi
Pionowe powierzchnie w mieszkaniu to często niewykorzystana przestrzeń, która jednak ma spory potencjał. W przypadku niewielkiej łazienki, kuchni czy garderoby warto poważnie rozważyć zagospodarowanie wewnętrznych części drzwi oraz drzwiczek zamykanych szafek. W marketach budowlanych można znaleźć mnóstwo pojemników o różnych rozmiarach, które świetnie sprawdzą się jako dodatkowe miejsce do przechowywania kosmetyków, przypraw kuchennych czy dodatków w garderobie.
Szafki nad biurkiem czy łóżkiem
Urządzenie małego mieszkania to nieustanne poszukiwanie rozwiązań, dzięki którym wnętrza zachowają funkcjonalność na wysokim poziomie. Wstawienie łóżka czy biurka do pomieszczenia generuje problem niewykorzystanej przestrzeni tuż nad meblami. W małym mieszkaniu liczy się każdy centymetr, dlatego nad niskimi, wolnostojącymi meblami warto zamontować dodatkowe półki czy szafki, które znacznie ułatwią nam zachowanie porządku i ładu w niewielkiej przestrzeni.