Niewielkie mieszkania urządzić jest o wiele trudniej niż mieszkania o sporym metrażu. Trzeba niezwykle uważać na błędy, których popełnienie może przytłoczyć czy optycznie zmniejszyć i tak już ograniczoną przestrzeń w mieszkaniu. Aranżacja małych mieszkań wymaga niekonwencjonalnego myślenia i kreatywności, dzięki którym z małej przestrzeni użytkowej można stworzyć przytulne i przede wszystkim funkcjonalne pomieszczenia. Zatem jakich błędów unikać podczas urządzania małego mieszkania?
Ciemne kolory w małym mieszkaniu
Błąd, który może zniweczyć cały trud włożony w urządzenie mieszkania. Nie od dzisiaj wiadomo, że ciemne kolory ścian, podłóg czy sufitu optycznie zmniejszają przestrzeń. Jest to niezwykle istotne w kontekście bardzo małych metrażów, które nie wybaczają szaleństwa ciężkich, ciemnych odcieni farb, tapet czy pokryć podłogowych. W mniejszych mieszkaniach warto postawić zatem na bazę z ciepłych, pastelowych kolorów, dzięki której uzyskamy efekt optycznie powiększonego pomieszczenia. Jeśli jednak chcemy postawić na mocny akcent w mieszkaniu, dobrze sprawdzi się fototapeta 3D czy wzorzysta tapeta na jednej ze ścian.
Przesycenie faktur i wzorów w małym mieszkaniu
Mając do dyspozycji niewielką przestrzeń w mieszkaniu, nie warto przesadzać z nagromadzeniem wielu stylów aranżacyjnych. W niewielkich mieszkaniach sprawdzi się przede wszystkim minimalizm i konsekwencja w stosowaniu podobnych materiałów, faktur, kolorów i wzorów. Przepych czy awangardowe łączenie pozornie niepasujących do siebie stylów lepiej pozostawić właścicielom mieszkań o dużym metrażu, gdzie można sobie pozwolić na większą swobodę i nieszablonowość.
Nadmierna surowość w aranżacji małego mieszkania
Ograniczone możliwości aranżacyjne w małym mieszkaniu wcale nie oznaczają, że trzeba rezygnować ze stylowych dodatków i dekoracji. Owszem, ich przesycenie w niewielkiej przestrzeni może stworzyć efekt zagracenia i przytłoczenia pomieszczenia, jednak nie warto popadać ze skrajności w skrajność. Urządzając salon czy sypialnię w małym mieszkaniu można postawić na jeden mocny akcent w postaci ciekawego plakatu czy kilku mniejszych obrazach, które ożywią przestrzeń. Jeśli nie ozdoby ścienne, to dobrze sprawdzą się również ozdobne zasłony w oknach czy kolorowe poduszki na kanapie.
Nadmiar mebli i sprzętów w małym mieszkaniu
Aranżacje małych mieszkań nie wybaczają zbyt dużej ilości mebli. W tym przypadku mniej znaczy więcej, a kolejny fotel czy stolik mogą skutecznie zaburzyć proporcje w niewielkim pomieszczeniu. Zbyt duża ilość elementów wyposażenia małego mieszkania to nie tylko kiepski efekt wizualny, ale również prosty sposób na ograniczenie funkcjonalności pomieszczenia. Kupowanie kolejnych mebli do małego mieszkania tylko dlatego, że są modne w tym sezonie jest pomysłem dosyć nietrafionym, a niewielki metraż szybko zweryfikuje ich rzeczywistą przydatność.
Niejednolita podłoga w małym mieszkaniu
Aranżacja małego mieszkania może być zadaniem wymagającym nawet dla doświadczonego architekta wnętrz, co dopiero dla zwykłego Kowalskiego. Jednak można uchronić się przed optycznym zmniejszeniem powierzchni w mieszkaniu bardzo prostym sposobem – ujednoliceniem pokrycia podłogowego na przestrzeni całego metrażu. Harmonijne przenikanie się kolorów i faktur w małych mieszkaniach potrafi czynić cuda. Co więcej, taka koncepcja wpisuje się w nowoczesne trendy aranżacyjne, na czym również nam często zależy.