Płyty termoizolacyjne to nowoczesny materiał do wykonywania izolacji w budownictwie. Ich główną zaletą jest fakt, że charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami niż tradycyjne rozwiązania. Produktem cieszącym się rosnącą popularnością są płyty PIR. Jak dobrać je do planowanego zastosowania? Podpowiadamy.

Płyta termoizolacyjna a zalety

Ten rodzaj izolacji wyróżnia się znacznie niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła niż powszechny styropian czy wełna. Dzięki tej właściwości warstwa ocieplenia wykonana z płyt PIR jest znacznie cieńsza. Płyta termoizolacyjna jest też wysoce odporne na ogień i wodę, co istotnie poprawia bezpieczeństwo pożarowe nieruchomości oraz chroni ją przed zawilgoceniem.

Płyty termoizolacyjne umożliwiają stworzenie zwartej powierzchni ocieplenia, bez niepotrzebnych przerw. Nie są również podatne na grzyby czy pleśnie. To materiał bezpieczny dla ludzi i środowiska. Wybór tego rozwiązania pozwala na stworzenie szczelnej i trwałej izolacji, która znacznie ogranicza koszty ogrzewania budynku. Nadają się do ocieplenia dachów, ścian, strychów, poddaszy, stropodachów, stropów, piwnic, fundamentów oraz podłóg i tarasów. Ich wykorzystanie umożliwia stworzenie kompletnej izolacji całego budynku.

Rodzaje płyt termoizolacyjnych

Na rynku jest wiele rodzajów płyt termicznych, jednak niektóre z nich są szczególnie pożądane. Płyty VM-T to produkty formowane próżniowo o formacie 1200×1000 mm. Wytwarzane są z włókien mineralnych lub glinokrzemianowych, a także wyróżniają się doskonałą odpornością na wstrząsy oraz na substancje chemiczne. Istotna jest również ich grubość, bowiem w zależności od typu wynosi: dla VM 800 T 20-50 mm, VM 1200 T 3-120 mm, VM 1400 T 3-120 mm, a dla VM 1600 T 25 i 50 mm.

Z kolei płyty VM-M (VM 800 M, VM 1200 M, VM 1400 M) są modelami termoizolacyjnymi miękkimi, o formacie 1200×600 mm. Charakteryzują się przede wszystkim elastycznością oraz niskim przewodnictwem ciepła. Doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie występuje temperatura do 1400 stopni Celsjusza, a ich grubość wynosi 10-50 mm. Warto sprawdzać oferty innych firm, do których zalicza się również producent uszczelek.

Dodaj komentarz