Zorganizowane formy wypoczynku dla młodzieży podczas wakacji lub ferii to przeważnie obozy i kolonie. Mogą być przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Wśród nich wyróżnia się obozy i kolonie tematyczne – związane z konkretną dziedziną nauki, sportowe, hobbystyczne albo tzw. survivalowe.

Obozy dla dzieci i młodzieży – o co chodzi z tym survivalem?

Modne obozy survivalowe dla młodzieży odbywają się w terenie, najczęściej z dala od obszarów miejskich. Warunki mają być wymagające, naturalnie odpowiednio dla danej grupy wiekowej i jej umiejętności. Chodzi o pozyskanie wiedzy praktycznej odnośnie radzenia sobie w lesie, w wodzie, rozpalania ognisk, stawiania szałasów itd.

Młodzież chętnie korzysta z tej formy – niczym nie skrępowany wypoczynek na łonie natury to jednocześnie okazja, by lepiej poznać siebie i nauczyć się czegoś ciekawego. Obozy tematyczne też często zawierają elementy survivalu, zwłaszcza te dotyczące aktywności fizycznych.

Obozy dla młodzieży – kiedy zarezerwować miejsce?

W przypadku obozów czy kolonii trzeba pamiętać o konieczności wcześniejszej rezerwacji miejsc dla grupy o określonej liczbie uczestników. Oznacza to, że na najpopularniejsze kolonie dla dzieci na Kaszubach trzeba zapisać się jeszcze w trakcie roku szkolnego. W szczególności warto to zrobić decydując się na obóz survivalowy – chętnych na pewno będzie wielu.

Tego typu obóz dla dzieci i młodzieży może świetnie wpłynąć na rozwój ogólny młodych osób. Podnosi sprawność fizyczną i uczy samodzielności. Pobyt w atrakcyjnym miejscu, z dala od rodziców, którzy mogliby ewentualnie wyręczać dziecko lub nastolatka w różnych czynnościach, przynosi z reguły bardzo wiele korzyści.

Nowoczesne kolonie dla dzieci i nie tylko

Przeciętnie kolonie dla dzieci lub obóz survivalowy dla nastolatków trwają około tygodnia lub dwóch. Przez ten czas można wypocząć i nauczyć się czegoś, a jednak nie jest to na tyle długo, by np. uniemożliwić skorzystanie z innych atrakcji. Młodsi uczestnicy na pewno będą tęsknić za rodziną, więc skrócenie czasu ma również znaczenie psychologiczne.

Podsumowując, obozy survivalowe umożliwiają kształcenie różnych umiejętności w przyjemny sposób. Jeśli chodzi o nastolatków, podczas obozu uczą się samodzielności i pozyskują wiedzę praktyczną.

Dodaj komentarz