Wielu rodziców, szczególnie tych młodych często uważa, że kiedy dziecko płacze na pewno ma kolkę. Nie ma się co dziwić, ponieważ kolka to jedna z najczęściej występujących dolegliwości u niemowląt. Jednak płacz, to nie jedyny sposób, w jaki maluch alarmuje nas, że zmaga się z tą nieprzyjemną dolegliwością. Jak rozpoznać, że naszemu dziecku dokucza kolka? Oto kilka objawów, dzięki którym będziesz w stanie rozpoznać kolkę u niemowlaka.

Czerwona twarz u niemowlaka

Jeżeli wydaje Ci się, że twarz Twojego dziecka wygląda nieco inaczej niż zazwyczaj, koniecznie udaj się do lekarza. Zaczerwieniona twarz u niemowlaka może być objawem biegunki lub kolki. Jednak jeżeli nie jest to jedno, ani drugie może to być objaw czegoś znacznie groźniejszego. Nie bagatelizuj więc tego objawu.

Niemowlę podkurcza nóżki

Zauważyłeś, że Twoje niemowlę nerwowo macha nogami, a potem je podkurcza? Jeżeli jest to sporadyczne i nie dzieje się tuż po jedzeniu, to jest to naturalny objaw, który wskazuje na to, że Twój maluch prawidłowo się rozwija. Jednak jeżeli robi to znacznie częściej niż zazwyczaj, to może bo być objaw towarzyszącej mu kolki, która jest uciążliwa. Staraj się mu pomóc, domowymi sposobami na kolkę i wzdęcia. Jeżeli jednak i to nie pomaga, to najlepiej jest udać się do lekarza na konsultację.

Płacz u niemowlaka

Jednym z objawów, który może wskazywać na to, że maluch zmaga się z kolką, jest jego długi płacz. Możesz go rozpoznać, że utrzymuje się on zbyt długo, a wszystkie sposoby, które zazwyczaj działały na uspokojenie malucha, teraz okazują się nieskuteczne. Jeżeli w żadne sposób nie radzisz sobie z bólem u malucha, a jego płacz nie ustaje, to również jest to moment, w którym najlepiej zgłosić się po pomoc do specjalisty. Taki objaw może świadczyć o kolce, ale może być również spowodowany czymś, czego samodzielnie w domu nie jesteśmy w stanie zwalczyć.

Napięte ciało u niemowlaka

Napinanie ciała u małego dziecka bardzo często może być spowodowane przez pojawiającą się kolkę. Jeżeli to jest to, ten objaw może bardzo szybko minąć. Staraj się obserwować swojego malucha. Jeżeli dolegliwość ta nie zaczyna mijać, możesz pomasować lub delikatnie poklepać malucha po plecach. Pamiętaj, że wszystkie niepokojące dolegliwości i objawy najlepiej jest skonsultować z lekarzem.

Problemy ze snem

Kolka może powodować problemy ze snem u niemowlaka. Ból i dyskomfort może być tak duży, że pomimo zmęczenia dziecko nie jest w stanie zasnąć.

Dodaj komentarz