Każdy rodzic wie, jak uciążliwe może być usypianie dziecka. Płacz w środku nocy to standard, z którym jednak można sobie poradzić. Noworodki zaczynają płakać w momencie, gdy wybudzą się ze snu i nie potrafią znów zasnąć. Kolejnym powodem przebudzenia może być głód, który doskwiera im z racji mniejszego żołądka. Dlatego maluchy wymagają częstszych, ale mniejszych posiłków. Istnieją jednak sposoby, które pozwolą rodzicom przespać spokojnie noc. Jakie?
Jak zacząć naukę samodzielnego zasypiania?
Od około trzeciego miesiąca od narodzin fazy snu i czuwania u maluszków zaczynają się stabilizować. Oznacza to, że stają się one bardziej regularne, dlatego od tego momentu można przystąpić do nauki samodzielnego zasypiania przez nie.
W pierwszej kolejności należy przeanalizować zachowanie dziecka, aby wiedzieć, kiedy dziecko zaczyna robić się senne. Zazwyczaj wtedy zaczyna trzeć oczka lub kręcić włoski na głowie. Malucha powinno się także nauczyć rytmu dnia i nocy. W tym celu warto zostawiać w ciągu dnia otwarte drzwi i odsłonięte rolety, aby docierało do niego światło i odgłosy życia dziennego.
Gdzie położyć maluszka spać?
Noworodki noce zawsze spędzają w łóżeczku ze szczebelkami, czy też gondoli. W przypadku dziecka, które uczone jest samodzielnego zasypiania, czyli około trzymiesięcznego, powinno się wyznaczyć miejsce na sen w jego łóżeczku. Wielu rodziców o tym zapomina i zasypiają razem z nimi w swoim łóżku. Nie jest to dobra praktyka, gdyż może mieć ono później problem z samodzielnym zasypianiem na swoim posłaniu.
Poza tym pokój, w którym ma spać dziecko powinien być wywietrzony, a temperatura oscylować w granicach dwudziestu stopni. Ponadto maluch nie może być za grubo ubrany. Jednym słowem należy mu zapewnić jak najwyższy komfort spania.
Jak ułożyć maluszka do snu?
Malucha powinno kłaść się w pozycji bezpiecznej, a więc najlepiej na boku lub na wznak. Zapewni mu to swobodne oddychanie i nie będzie krępować ruchów. W przypadku dzieci, którym zdarza się ulewać po karmieniu nie zaleca się ich kłaść na brzuszku ze względu na ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej.
Ponadto z łóżeczka powinny zniknąć wszelkie duże pluszaki. Jeśli maluch ma ulubioną maskotkę, bez której nie zaśnie, to oczywiście można ją zostawić. W pierwszych miesiącach dziecko nie potrzebuje także poduszki ani kołdry, którą można zastąpić śpiworem dla noworodków.