Remont czy wykończenie nowej łazienki to nie lada przedsięwzięcie, które nie tylko generuje spore koszty finansowe, ale wymaga rozwagi i umiejętności planowania z wyprzedzeniem. Łazienkę bowiem urządzamy na kilka czy kilkanaście lat, dlatego jej styl i wyposażenie powinno wytrzymać próbę czasu. O ile urządzając salon czy sypialnię można sobie pozwolić na częste zmiany aranżacji wnętrza, o tyle w przypadku łazienki może być to nieco uciążliwe i mocno obciążające domowy budżet. Zatem jak urządzić łazienkę w ponadczasowym wydaniu?

Klasyczna biel

Biel choć często kojarzy się ze sterylnymi wnętrzami szpitalnymi to wcale nie musi być nudna. Białe wykończenia ścian czy podłóg w łazience to uniwersalny sposób na to, by zapewnić jej stylowy wygląd na długie lata. Biel niestety ma tendencję do szarzenia czy żółknięcia, jednak odświeżenie farby czy frontów szafek łazienkowych nie powinno sprawić najmniejszych problemów. Biel jest również idealnym kolorem bazowym, na tle którego świetnie będzie wyglądać szklane, drewniane czy betonowe materiały wykończeniowe.

Łazienka w stylu minimalistycznym

Trudno znaleźć bardziej uniwersalny i ponadczasowy styl od minimalistycznego. Im mniej wyposażenia w łazience, tym łatwiej zadbać o jej design i jakość wykończenia. Proste formy są niezastąpione, jeśli myślimy o łazience, która z powodzeniem ma nam posłużyć przez następne kilkanaście lat. Dobrze sprawdzą się podwieszane szafki pod umywalkę, podobnie jak podwieszana toaleta czy bidet. Ponadczasowym rozwiązaniem wydaje się również umywalka nablatowa w prostej, geometrycznej odsłonie.

Łazienka w stylu klasycznym

Doskonałe rozwiązanie, które przypadnie do gustu zwolennikom nieco bardziej ekspresyjnych form aranżacji wnętrz. Styl klasyczny pozwala zachować łazience nienaganny wygląd przez wiele sezonów. Wiele osób kojarzy styl klasyczny ze sztampowością czy przepychem, jednak nowoczesna klasyka to połączenie rozwiązań, które na przestrzeni lat zapracowało sobie na miano ponadczasowych.

Łazienka w stylu klasycznym jest dobrym rozwiązaniem, kiedy szukamy aranżacji nieco bardziej przytulnej od stylu minimalistycznego. W klasycznym wystroju łazienki królują bowiem ciepłe barwy takie jak beż, biel czy szarości i brązy. Warto postawić na nieco bardziej wyraziste fronty szafek łazienkowych – sporą popularnością cieszą się meble łazienkowe z elementami sztukaterii w subtelnej formie. Ciekawym rozwiązaniem jest również wanna wolnostojąca z ozdobnymi nóżkami, jednak na to mogą pozwolić sobie jedynie właściciele przestronnych łazienek.

Uniwersalne płytki łazienkowe

Wilgoć i zmienna temperatura w łazience nie pozwalają na wykorzystywanie materiałów, które są na nie szczególnie podatne. Podłoga w łazience jest najbardziej narażona na szkody związane z długotrwałym działaniem wody czy wysokiej temperatury, dlatego też powinna być pokryta materiałami o wysokiej odporności na wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Najpopularniejszym rozwiązaniem są oczywiście płytki ceramiczne, które dobrze radzą sobie w warunkach łazienkowych. Płytki to nie tylko tandetne wzory i kolory – coraz częściej można skorzystać z płytek imitujących klasyczne materiały jak drewno czy beton, które z pewnością można nazwać ponadczasowymi. Na dłuższą metę dobrze spiszą się również płytki w neutralnych kolorach jak biele, szarości czy brązy.

Dodaj komentarz