Wybór zabawek dla dzieci tylko z pozoru może być łatwy. Szeroka gama produktów oferowana przez producentów z całego świata sprawia, że można dostać zawrotu głowy. Jak zatem wybrać gadżet dla dziecka? Na co zwrócić uwagę? Czym się kierować podczas podejmowania decyzji?

Jaki rodzaj zabawki kupić?

Wiele zabawek dostępnych w sklepach zazwyczaj czynią dziecko biernym obserwatorem, gdyż mają własne mechanizmy działania i nie wymagają od dziecka zbyt dużego zaangażowania. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc wybór takiego gadżetu, który będzie uczyć i rozwijać poprzez zabawę. Jest to najprzyjemniejsza forma nauki dla maluchów.

Dobre zabawki, to proste zabawki. Bez efektów świetlnych, mechanizmów poruszania, czy samogrających. Nowoczesne bajery zamontowane w samochodzikach, czy innych sprzętach sprawiają, że dziecko jest nimi zainteresowane, jednak zazwyczaj bardzo szybko też je odstawia w kąt. Prostota wymaga większego zaangażowania, kreatywności oraz koordynacji. Świetnym przykładem mogą być zwykłe drewniane klocki, które można układać na wiele sposobów.

Dla kogo będzie zabawka?

Jest to kolejne pytanie, które powinno paść podczas kupowania zabawki. Przede wszystkim trzeba znać upodobania i wiek dziecka. Wszak co innego będzie interesowało kilkuletniego chłopca, a co innego roczną dziewczynkę. poza tym należy pamiętać o tym, że niektóre gadżety są przeznaczone dla maluchów, które ukończyły określoną ilość lat.

Dla niemowlaków, które świat poznają za pomocą zmysłów i rzadko kiedy są w stanie zaspokoić się jednym przedmiotem bardzo dobrym rozwiązaniem będą zabawki o wyrazistych kolorach, które będą przykuwać ich uwagę. Kilkuletnie pociechy z pewnością powinny mieć więcej bajerów, które będą je angażować psychofizycznie, a więc będą rozwijać umysł i koordynację ruchową.

Jakie są wymogi bezpieczeństwa dla zabawek?

Zanim zapadnie decyzje o kupnie konkretnej zabawki warto zastanowić się, czy będzie ona bezpieczna dla dziecka. Przede wszystkim musi być ona wykonana starannie i być pozbawiona niebezpiecznych elementów. Ponadto nie może być również wyprodukowana z toksycznych materiałów, co jest szczególnie istotne w przypadku niemowlaków i dzieci raczkujących.

Każdy gadżet powinien być oznaczony specjalnymi atestami i certyfikatami, które musi spełnić, aby być dopuszczony do sprzedaży. Normy są bardzo rygorystyczne, więc jeśli znajdują się takie znaki na opakowaniach lub metkach, to nie ma obaw, że są niebezpieczne.

Dodaj komentarz