Bałagan jest nieodłącznym elementem dziecięcego pokoju i wie o tym każdy rodzic. Ważne jest, aby w miarę wcześnie zacząć uczyć dziecko utrzymywania porządku i sprzątania po skończonej zabawie. Z pewnością odciąży to w dużym stopniu mamę i tatę, którym z listy zadań zniknie jedna pozycja. Jakie są sposoby uczenia malucha, aby dbał o schludny wygląd swojego pokoju?

Kiedy zacząć uczyć dziecko sprzątać?

Jest to jedno z pytań, które bardzo często zadają sobie rodzice. W powszechnej opinii im wcześniej zacznie się uczyć dziecko sprzątania po sobie, tym lepiej. W ten sposób będzie można uniknąć narastających komplikacji wraz z wiekiem i dojrzewaniem pociechy.

W pierwszych dwóch lub trzech latach maluch niekoniecznie musi wiedzieć o co rodzicowi chodzi. Natomiast ze starszymi dziećmi różnie to bywa. Jedne wezmą się ochoczo do pracy, inne wręcz przeciwnie. Ważne, aby wtedy na nie nie krzyczeć, a spokojnie instruować, co sprawi, że nie zniechęcą się one do sprzątania w przyszłości.

Jakich podstępów użyć?

Jedną z najskuteczniejszych metod radzenia sobie z opornym dzieckiem są podstępy. Krzyczenie czy groźby w jego kierunku, że nie wyjdzie na dwór, dopóki nie posprząta nie będą dobrym rozwiązaniem. Oczywiście mogą być skuteczne, ale w bardzo rzadkich przypadkach.

Zamiast tego warto zainwestować w zabawki przypominające sprzęty domowe, takie jak odkurzacz, garnki czy talerze. Tutaj niezbędna będzie cierpliwość i kreatywność rodzica. Wystarczy pokazywać dziecku, co na co dzień się robi i tłumaczyć, że musi tak samo postępować ze swoimi zabawkowymi naczyniami, czyli chować je do szafek. Przykładów może być wiele, ale nie na każdego malucha muszą działać.

Jakimi metodami uczyć dziecko sprzątać?

Oprócz wymienionych podstępów można dawać dobry przykład. Dzieci w rodzicach często widzą autorytety, które potem naśladują. Jeśli mają zacząć sprzątać u siebie, warto przeanalizować zachowanie partnerów i swoje, czy aby na pewno działamy tak jak tego wymagamy od swoich pociech.

Innym dobrym sposobem nauki będzie wspólne sprzątanie. Dzieci nie przepadają za sprzątaniem w pojedynkę, dlatego należy je wspierać w tych działaniach. Poza tym uprzątnięcie dwóch zabawek na dziesięć nie oznacza, że przy trzeciej nie posłużą one do kontynuowania zabawy.

Dodaj komentarz