Przekonaj się czym jest leczenie kanałowe i w jakich sytuacjach jego wykonanie jest niezbędna. Dowiedz się kiedy i dlaczego warto wybrać leczenie kanałowe. Leczenie kanałowe jest sposobem leczenia, które najczęściej stosuje się w przypadku nieodwracalnego zapalenia i uszkodzenia wewnętrznej części zęba, czyli tak zwanej miazgi. Jeżeli chcesz zrozumieć, czym jest ta metoda leczenia musisz wiedzieć, że ząb składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to widoczna korona i korzeń, którego nie możemy zobaczyć. Korzenie są zbudowane z zębiny i miazgi. To właśnie w tych częściach najczęściej dochodzi do poważnych chorób, które powodują u nas ogromny ból, a nawet prowadzą do martwicy zęba.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Jest to metoda, która polega na usunięciu miazgi, która skumulowania jest w komorach i kanałach korzeniach zębowych. Potem stomatolog przechodzi do oczyszczania powstałej przestrzeni, w której gromadzone są zaległe resztki tkanek i bakterii. Pod koniec konieczne jest dezynfekowanie i osuszanie kanału zębowego, a potem wypełnienie zęba na całej długości specjalnymi metodami.

Leczenie kanałowe – wskazania do zabiegu

Najlepiej zdecydować się na leczenie zęba metodą kanapkową jeszcze wtedy gdy nie będzie na to za późno, gdy istnieje szansa na uratowanie zęba. Głównym wskazaniem do zabiegu kanałowego jest silny ból zęba, który spowodowany jest wzrostem ciśnienia w komorze miazgi. Zaleceniem jest również zmiana koloru zęba, obrzmienia lub zaczerwienienie dziąseł. Leczenie kanałowe zazwyczaj staje się koniecznością w sytuacji gdy dochodzi do zapalenia lub całkowitego uszkodzenia miazgi zęba. W takim wypadku istnieje ryzyko, że zmiana chorobowa przekształci się w martwicę lub zgorzel. Następstwem tego może być zaawansowana i rozległa próchnica, która bezpośrednio prowadzi do urazu mechanicznego zęba i odsłonięcia miazgi.

Jak wygląda leczenie kanałowe- o czym musisz pamiętać zanim udasz się na leczenie kanałowe?

Każda taka decyzja powinna być z konsultowana ze specjalistą, a przed nią musi odbyć się szczegółowy wywiad, w którym dentysta sprawdzić całą stomatologiczną historię pacjenta. Pamiętaj, że dobra diagnoza jest podstawą, warto również wykonać badanie radiologiczne.

Etapy leczenia kanałowego

Zaczyna się ono od diagnostyki, czyli wykonania szeregu badań mających na celu zlokalizowanie chorego zęba. Diagnostyka obejmuje również badanie radiologiczne. Następnie konieczne jest opracowanie i dezynfekcja kanałów. Ostatnim etapem jest wypełnienie kanałów specjalnymi metodami.

Dodaj komentarz