Rozwój Internetu i nieograniczona dostępność do różnego rodzaju materiałów w nim zawartych od wielu lat stanowi poważne zagrożenie dla dzieci. W celu ich ochrony przed negatywnymi działaniami ludzi w sieci rodzice powinni stosować złote zasady, które znacznie zwiększa bezpieczeństwo pociech. Co się do nich zalicza?

Netykieta – co to jest?

Zanim Twoje dziecko zacznie korzystać samodzielnie z internetu warto, abyś przekazał mu podstawowe zasady dobrego zachowania, zwane w sieci netykietą. Niestety coraz mniej użytkowników internetu o tym pamięta. Nie świadczy oczywiście to o tym, że również i Twój syn lub córka muszą zaliczać się do tego grona.

W wirtualnym świecie tak jak w prawdziwym życiu powinno się emanować rozsądkiem i dobrym wychowaniem. W netykiecie można znaleźć jeszcze takie zasady jak:

• bycie miłym

• używanie odpowiedniego słownictwa

• nieczytanie cudzych e-maili

• kopiowanie zastrzeżonych zawartości stron

Nauka zasad bezpieczeństwa w internecie

Netykieta to oczywiście podstawową zasadą, którą powinno przyswoić Twoje dziecko, jednak musisz też przekazać mu informacje odnośnie niebezpieczeństw czyhających na nie w wirtualnym świecie. Młodzież z reguły traktuje social media jako narzędzie do kontaktowania się ze znajomymi i nie inaczej jest z jeszcze młodszym pokoleniem. Dzieci chętnie nawiązują nowe znajomości, jednak nigdy nie mają pewności kto znajduje się po drugiej stronie.

Dlatego bardzo ważne jest, abyś uczulał je przed jakimikolwiek spotkaniami w „realu”. Nie powinny przystawać na takie propozycje, ale mogą się w dane miejsce udać razem z Tobą, abyś miał pewność, że Twoja pociecha jest bezpieczna. Poza tym małoletnich jest znacznie łatwiej zmanipulować, co może prowadzić do podawania haseł od kont, a w konsekwencji niepotrzebnie rodzic różnorakie problemy.

Pokaż pozytywne strony internetu

Internet ma również wiele zalet. Szybki dostęp do wielu informacji pozwoli Twojemu dziecku zdobywać nową wiedzę. Czasy, gdy korzystało się z encyklopedii już dawno odeszły w niepamięć.

Obecnie większość uczniów odrabia zadania domowe znajdując informacje w sieci. Jest to o wiele wygodniejsze i szybsze. Pokaż zatem swojemu dziecku gdzie i jak może je wyszukiwać, a wtedy czas spędzany przy pisaniu prac znacznie się skróci.

Dodaj komentarz