Posiadanie blatu granitowego niesie za sobą bardzo wiele korzyści. Aby posłużył on nam jak najdłużej warto zadbać o jego codzienną pielęgnację. Czym należy czyścić granitowe powierzchnie? Jak często trzeba wykonywać impregnację? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można poniżej.

W jaki sposób pielęgnować blat granitowy?

Aby blat granitowy nie uległ szybkiemu zużyciu, należy zadbać codzienną pielęgnację. Do jego czyszczenia najlepiej nadaje się miękka ściereczka, którą należy zmoczyć w ciepłej wodzie wymieszanej z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Pozwoli to skutecznie pozbyć się codziennych zabrudzeń. Po umyciu należy wytrzeć powierzchnię blatu, a następnie ją wypolerować. Do tego celu warto użyć ściereczki z mikrofibry.

Bardzo ważne jest, aby na bieżąco usuwać zabrudzenia. Na blacie nie powinno zostawiać się mokrych plam, zwłaszcza po cieczach, które mogą powodować odbarwienia. Nie powinny uszkodzić one blatu pod warunkiem, że zostaną szybko usunięte. Jeżeli się tak jednak nie stanie to na powierzchni mogą powstać trwałe przebarwienia. Do codziennej pielęgnacji blatu nie należy stosować środków, które zawierają w sobie kwasy.

Impregnacja blatu granitowego – jak często należy ją przeprowadzać?

Impregnacja blatu granitowego to proces, który polega na zasklepianiu mikroszczelin na jego powierzchni. W ten sposób powstaje warstwa ochronna, która ma za zadanie chronić blat przed powstawaniem trudnych do usunięcia plam. Pierwsza impregnacja powierzchni kamienia powinna odbyć się tuż po jego zamontowaniu. Aby blat posłużył jak najdłużej, jego impregnacja powinna być wykonywana raz do roku.

Impregnacja powinna odbywać się przy użyciu specjalnie przeznaczonego do tego celu środka. Należy ją przeprowadzić zgodnie z zaleceniami producenta, ponieważ poszczególne środki mogą różnić się pomiędzy sobą działaniem. Impregnację należy rozpocząć od wyczyszczenia powierzchni blatu. Następnym krokiem jest rozprowadzenie środka. Po upływie określonego czasu trzeba wypolerować blat. Ta sama zasada impregnacji obejmuje także parapety granitowe.

Dodaj komentarz