Wykorzystywane zarówno przez fachowców, jak i amatorów mierzących się z pracami montażowymi. Istnieje kilka rodzajów spawarek, a łączy je jednakowa rola. Umożliwiają bowiem złączenie materiałów poprzez stopienie ich i zestalenie. Efektem działalności urządzenia jest powstanie spoiny. W jakich obszarach gospodarki spawarki znajdują zastosowanie?
Spawanie metodą TIG – na czym polega?
Dla osób niezaznajomionych z tematyką metod spawalniczych poszczególne określenia mogą wydawać się mocno tajemnicze. Klasyfikacja metod spawania obejmuje 10 głównych systemów, a wśród części z nich wyróżnia się kolejne odmiany.
Metoda spawania w osłonie gazów należy do spawania elektrycznego z użyciem specjalistycznego narzędzia i dzieli się na trzy typy: MIG, MAG oraz TIG. Wszystkie te skrótowce powstały na bazie zwrotów zapożyczonych z języka angielskiego. Ostatni z wymienionych w rozwinięciu brzmi Tungsten Inert Gas i oznacza spawanie elektrodą wolframową. Metodę tę wybiera się w sytuacji, gdy przywiązuje się wagę do jakości spawu i braku odprysków.
Zastosowanie spawarek TIG
Dedykowane tej metodzie narzędzia, takie jak Spawarki TIG SCHWEIßKRAFT, są szeroko stosowane w przemyśle. Mowa między innymi o przemyśle lotniczym, stoczniowym, chemicznym, samochodowym, budowie zbiorników i rurociągów. Urządzenia umożliwiają łączenie większości rodzajów metali, a także ich stopów, dzięki czemu są niezwykle uniwersalne.
Jak widać, różne gałęzie gospodarki doceniają precyzyjne, trwałe i jednocześnie estetyczne się prezentujące łączenie, jakie za pośrednictwem spawarek TIG można osiągnąć. To jednak niejedyne urządzenie o tak szerokich właściwościach.
W wielu branżach pracownicy na co dzień sięgają też po wiertarki magnetyczne. Podobnie jak spawarki TIG są powszechnie stosowane, ale służą zupełnie odmiennemu celowi. Wykonują bowiem otwory, a realizacja zadania jest łatwiejsza ze względu na opcję przymocowania wiertarki do podłoża. Są poręczne i przydają się podczas prac budowlanych oraz w zakładach produkcyjnych.