Jak wybierać ubrania robocze? Przede wszystkim należy uwzględnić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Oczywiście odzież taka musi być też wygodna i trwała. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Bezpieczeństwo i higiena pracy a ubiór roboczy

Po co jest potrzebna odzież robocza? Jej zadaniem jest ochrona zdrowia pracownika, ale także zabezpieczenie jego własnego ubrania przed zniszczeniem. Trzeba przecież mieć świadomość tego, że jest to przede wszystkim odzienie dla osób, które pracują fizycznie lub mają do czynienia ze szkodliwymi substancjami chemicznymi. Musi być często odpowiednio oznaczone (np. przez taśmy odblaskowe).

Ważne jest to, że do zakupu takiej odzieży zobowiązany jest pracodawca. To pracownik zobowiązuje się jednak do jej stosowania. Taki ubiór nie może być dla pracownika uciążliwy podczas noszenia. Musi także dobrze chronić np. przed odpryskami, kurzem, działaniem substancji niebezpiecznych itp.

Przede wszystkim takie ubrania muszą być jednak mocne. Dobiera się je bezpośrednio do potrzeb. Bardzo często mogą mieć dodatkowe elementy takie, jak choćby odblaski. Ich stosowanie jest zgodne z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ubrania robocze a ubrania ochronne

Ubrania robocze nie są tym samym, co ubrania ochronne. Dość często w mowie potocznej stosuje się jednak te pojęcia wymiennie. O ile pierwsze chronią zdrowie i ubranie pracownika, to ubrania ochronne są wyposażeniem bardziej specjalistycznym. Chodzi nie tylko o czynniki mechaniczne, ale też biologiczne i chemiczne.

Co składa się na ubrania robocze?

Co składa się na ubrania robocze? W skład typowego zestawu wchodzą spodnie, które mogą sięgać pasa lub mieć charakter ogrodniczek. Oprócz nich także bluza lub koszula robocza (często flanelowa), koszulka, obuwie i odzież chroniąca przed czynnikami atmosferycznymi. W skład ostatniej wchodzą kurtki przeciwdeszczowe lub ocieplane i kamizelki.

Przy produkcji takiej odzieży wykorzystuje się wiele typów materiału. Jest to bawełna, ale także poliester, elastan i różne mieszanki materiałów.

Dodaj komentarz