Ofiarą stalkingu może być każdy z nas. Jest to zjawisko, które staje się coraz bardziej powszechne. Główną przyczyną tego jest to, że rośnie popularność mediów społecznościowych z których korzysta niemal całe nasze społeczeństwo. W nich umieszczamy swoje zdjęcia, a także opisujemy swoje życie i zainteresowania. Często nawet podajemy najmniejsze szczegóły, które oceniane są przez znajomych i osoby mające dostęp do naszych konta. Pierwszym krokiem który pozwoli nam walczyć ze stalkingiem jest uświadomienie sobie że mamy do czynienia z tym zjawiskiem.

Jest to przestępstwo, które według polskiego prawa może grozić nawet do 3 lat więzienia. Warto jednak pamiętać, że jeżeli Stalker doprowadzi nas do stanu załamania, a to będzie skutkować próbą targnięcia się na swoje życie, winowajca może zostać skazany nawet na 10 lat.

Czym jest stalking według polskiego kodeksu karnego?

Stalking – określany jest jego uporczywe i złośliwe nękanie, które może wywołać poczucie zagrożenia. Za to właśnie grozi 3 lata pozbawienia wolności.

Jak zgłosić stalking?

Każda ofiara stalkingu powinna szczegółowo zbierać dowody przeciwko swojemu przestępcy. To właśnie one pozwalają na odpowiednie ukaranie go. Warto również zadbać o to, by mieć świadków, którzy będą w stanie potwierdzić nasze oskarżenia po zebraniu wszystkich dowodów. Należy złożyć doniesienie na policji z dowodami które mogą służyć do oskarżenia prześladowcy.

Mogą być sms-y i wiadomości tekstowe, a także rejestr połączeń, które były do nas wykonywane. Sprawdzają się również listy przesyłki czy nagrane rozmowy. Zgłoszenie sprawy organom ścigania umożliwi złapanie i odpowiednie ukaranie przestępcy, koniecznie zadzwoń na policję, kiedy widzisz, że prześladowca stoi pod twoim domem lub dobija się do drzwi. Jeżeli chcesz zakończyć problem z nękaniem doskonałym sposobem na urwanie kontaktu ze stalkerem jest zmiana telefonu lub usunięcie wszystkich swoich kont na portalach społecznościowych. Staraj się również ograniczyć kontakt z osobą która cię prześladuje.

Ofiara stalkingu – czego nie należy robić?

Najgorsze co możemy zrobić jeżeli jesteśmy ofiara stalkingu, to żyć w strachu i ukrywać przed innymi całą sytuację. Pamiętaj by nawet w takiej sytuacji żyć normalnie, nie dawaj również powodów do tego by prześladowca widział, że się boisz. Spotykaj się cały czas ze swoimi przyjaciółmi i spędzaj dużo czasu z rodziną. Nie narażaj się na bezpośredni kontakt ze stalkerem, ignoruj go, nie odbieraj telefonów jeżeli jest to konieczne możesz rozmawiać z nim jedynie po to by poinformować go o zgłoszenie sprawy na policję. To może doprowadzić do tego żeby stalker przestraszył się i zrezygnował.

Dodaj komentarz