Niemal każdy lubi długo spać. Niestety, często długie spanie oznacza mniej czasu w ciągu doby na wykonanie zaplanowanych działań. Doby nie da się wydłużyć i tym samym nasza praca staje się mało efektywna. Jest jednak na to jeden sposób. Wystarczy zmusić swój organizm do regularnego wstawania o wczesnej porze i wtedy okaże się, że długość dnia jest wystarczająca i jesteśmy w stanie wykonać wszystkie rzeczy, które sobie zaplanowaliśmy i jeszcze zostanie nam sporo czasu na odpoczynek. Łatwo się mówi, gorzej działa. Ciężko jest nagle przestawić swój organizm na wczesne wstawanie. Spróbujemy jednak przedstawić kilka skutecznych sposobów na poradzenie sobie z tym problemem.

Sposób najprostszy – Wczesne zasypianie

Aby efektywnie wykorzystać czas w ciągu dnia, musimy się dobrze wysypiać. Od tej reguły nie ma odstępstw. Jeśli więc zamierzamy budzić się wcześniej niż zwykle, powinniśmy także zadbać o to, aby odpowiednio wcześniej kłaść się spać. Tak wcześnie, aby zapewnić organizmowi minimum 6-8 godzin na sen. Jeśli pomimo przestawienia godziny pobudki o kilka godzin nie będziemy szybciej zasypiać, cały dzień będziemy zmęczeni i będziemy myśleli tylko o tym, żeby się położyć spać.

Zaopatrz się w budzik i nie trzymaj go obok łóżka

Popularność smartfonów sprawiła, że nie korzystamy już z tradycyjnych budzików a z tych wbudowanych w telefonach. Posiadają one jedną zasadniczą wadę: opcję drzemki. Ciągłe przestawianie godziny pobudki o kolejne 10 minut nie przybliży nas do zmiany nawyków. Dużo skuteczniejszym sposobem będzie zaopatrzenie się w tradycyjny budzik i odstawienie go daleko od łóżka, tak aby konieczne było zrobienie kilku kroków, aby go wyłączyć. Pozwoli nam to szybciej się wybudzić ze snu i rozpocząć dzień. Budzik powinien być odsunięty od łóżka tak daleko, jak to tylko możliwe.

Odstaw telefon, komputer i telewizor

Bezpośrednio przed zaśnięciem nie używajmy telefonów, laptopów i w ograniczonym zakresie nie oglądajmy telewizji. Światło emitowane przez te urządzenia nieco oszukuje nasz mózg, podpowiadając mu, że wciąż trwa dzień i nie powinniśmy iść spać.

Plan dnia to klucz do sukcesu

Jeśli poprzedniego dnia dokładnie zaplanujemy sobie rozkład zajęć na dzień kolejny, będziemy mieli większą motywację, aby wcześniej wstać i zabrać się do działania. Jeśli nie wiemy dokładnie, co musimy zrobić danego dnia, odkładamy moment wstania z łóżka do oporu.

Dodaj komentarz