Jedną z najuciążliwszych chorób jest przewlekły katar, którego przyczyną może być infekcja alergiczna lub zapalenie zatok. Niekiedy jednak może on sygnalizować poważniejsze schorzenia, na przykład nowotwór. Warto zatem zwrócić na przewlekły katar szczególną uwagę, jeśli pojawił się on bez wcześniejszych innych chorób i skonsultować się z laryngologiem.

Co to jest przewlekły katar?

Przewlekły katar trwa zazwyczaj nieprzerwanie, ale może także objawiać się cyklicznymi napadami. Najczęściej na chorobę nieżytu nosa cierpią osoby starsze, których układ immunologiczny jest słabszy i są podatniejsze na różnego rodzaju schorzenia i infekcje. Nie oznacza to wcale, że nie może on dotknąć także młodszych ludzi.

W przypadku występowania przewlekłego kataru zaleca się od razu skontaktować z laryngologiem. Jego głównym podłożem są alergie oraz zatoki, aczkolwiek przyczyny mogą być nawet poważniejsze. Przewlekły nieżyt nosa bardzo często męczy także osoby, które borykają się z chorobami krążenia, mają zaburzenia naczynioruchowe, schorzenia nerek i wątroby oraz cukrzycę. Warto dodać, że nawet niedobór witaminy A może powodować występowanie cyklicznego kataru.

Przewlekły katar – jakie objawy mu towarzyszą?

Przewlekły katar może objawiać się na kilka sposobów. Jednym z nich jest, a zarazem najczęściej występującym jest wydzielina z nosa, która pojawia się w postaci samego śluzu, a także śluzu z ropą. Bardzo często zalega ona także w nosie, powodując trudności w oddychaniu. Do innych objawów należą:

  • utrata powonienia
  • brzydki zapach wydzieliny wydobywającej się z nosa
  • zatkany nos świadczący o jego mniejszej drożności
  • obrzęk błon śluzowych
  • obecność strupów

Należy jednak wspomnieć o tym, że wymienione objawy mogą być także spowodowane innymi chorobami. Niekoniecznie przewlekłym katarem. Równie dobrze może to być reakcja alergiczna, która najczęściej pojawia się w okresie wiosennym, gdy zaczynają kwitnąć kwiaty i drzewa. Dodatkowo jest to także okres, kiedy osoby cierpiące na zapalenie zatok szczególnie odczuwają tę dolegliwość. Spowodowane to jest różnicą ciśnienia oraz temperatury, które silnie na nie oddziaływają.

Jak leczyć przewlekły katar?

Leczenie przewlekłego kataru opiera się głównie na udrożnieniu dróg nosowych, aby mogły spełniać swoją funkcję. Odpowiadają one nie tylko za doprowadzanie tlenu do płuc, ale także za oczyszczanie i nawilżanie powietrza. Najlepsze efekty daje systematyczne płukanie ust i nosa specjalnie przygotowanymi roztworami, które zalecił lekarz. W celu uzyskania jeszcze lepszego efektu niezbędne jest także utrzymywanie prawidłowej wilgotności powietrza w pomieszczeniach.

Dodaj komentarz