Piec jest w saunie niezbędny. Ogrzewa powietrze w jej wnętrzu oraz kamienie, które po polaniu wodą wytwarzają parę. Jak wybrać odpowiedni piec do sauny ze sterownikiem? Podpowiadamy.

Piec do sauny na drewno – jak wybrać najlepszy?

Z tego względu, iż piece do sauny na drewno rozgrzewają się do znacznie wyższej temperatury niż elektryczne, ich odległość od elementów palnych w saunie musi być także większa. Jeśli nie uda się zachować bezpiecznego odstępu, trzeba zastosować specjalne, dodatkowe osłony niepalne. W saunach z piecem na drewno wlot powietrza umieszcza się przy podłodze jak najdalej od pieca. Wylot nie jest konieczny, ponieważ jego funkcję spełni piec, pobierając powietrze do spalania z wnętrza sauny, jednak piec do sauny ze sterownikiem powinien być podstawą.

W piecach do sauny na drewno w zamkniętym palenisku spala się drewno i są podgrzewane kamienie znajdujące się w pojemniku. Palenisko ma przeszklone drzwiczki, więc podczas kąpieli można podziwiać widok płonących polan. Wśród pieców do saun na drewno dostępne są również modele z otworem paleniska z drzwiczkami montowanym w pomieszczeniu obok sauny, przykładowo w pomieszczeniu wypoczynkowym. Takie rozwiązanie jest wygodniejsze, ponieważ nie ma konieczności wnoszenia drewna do wnętrza sauny.

Piec do sauny elektryczny – dlaczego warto w niego zainwestować?

W nowo budowanych saunach domowych zazwyczaj instaluje się piece do saun elektryczne. Mają mniejsze wymiary, są tańsze i łatwiej się je montuje od pieców na drewno. Łatwiejsza jest także obsługa elektrycznego pieca do sauny, a koszt eksploatacji – niewielki. Piece do sauny elektryczne są dostępne w wersji do zamontowania na ścianie lub na podłodze. Można do nich dołączać również akcesoria do sauny.

Te montowane na ścianie zabierają mniej miejsca i ułatwiają sprzątanie podłogi pod piecem i wokół niego. Piece ustawiane na podłodze mają zazwyczaj znacznie większe pojemniki na kamienie. Ostatnio wzrasta popularność pieców w kształcie „kamiennej wieży”, z ażurową obudową pojemnika na kamienie.

Dodaj komentarz