Wygoda powinna być podstawą każdego męskiego stroju sportowego. Nie można jednak też zapominać o ładnym wyglądzie. Z jednej strony trzeba mieć swobodę poruszania się, a z drugiej mężczyźni ćwiczą głównie dla imponującej sylwetki i zaimponowania innym. Trzeba znaleźć złoty środek, gdzie łączy się funkcjonalność z najnowszymi trendami. Wszystko zależy też od wyboru danej dyscypliny. Jak ubrać się na trening? 

Siłownia

Większość osób na siłownię wybiera spodnie dresowe razem z bawełnianą koszulką. Co prawda nie jest to najgorszy wybór, ale istnieją znacznie lepsze. Po pierwsze męskie ubrania sportowe oparte na bawełnie nie są zbyt zdrowe. Ich największą wadą jest zatrzymywanie wody, w tym przypadku potu. W bawełnie można się po prostu nieźle namęczyć, a po treningu pot nie chce się szybko odparować. Można wtedy mieć poczucie zimna. To samo w przypadku bawełnianych skarpet, gdzie można się nabawić odparzeń.

Strój na siłownię powinien opierać się na ubraniach z poliestru. Świetnie odprowadza wilgoć, dlatego ciągle ma się uczucie świeżości. Kolejną zaletą materiału jest brak kurczenia się i rozciągania w trakcie prania. Warto zadbać w ubraniu o dodatkową ilość elastanu, dzięki któremu ubranie będzie bardziej rozciągliwe. Wszystko po to, aby bez krępacji wykonywać bardziej skomplikowane ćwiczenia. 

Pływanie

W przypadku stroju kąpielowego warto postawić na poliamid. Nie dość, że jest bardzo sztywny to świetnie sprawdza się przy kontakcie z wodą. Przede wszystkim szybko schnie, a dodatkowo jest odporny na działanie chloru. Sprawdza się też przy pływaniu poza basenem, na świeżym powietrzu, dzięki odporności na promieniowanie UV. Przydatne jest stosowanie ciemnych barw, bo w przypadku niektórych odmian beżu czy bieli spodenki mogą być mocno prześwitujące. 

W przypadku treningu najlepiej postawić na slipki. Co prawda wygodniejsze mogą wydawać się spodenki lub bermudy, ale mogą one przeszkadzać podczas szybkiego pływania. Dzięki slipkom ma się bardziej opływowy kształt, przez co nie trzeba pokonywać dodatkowych oporów. Można też postawić na sportowe spodenki, które z pewnością wyglądają lepiej od slipek pod względem estetycznym.

Bieganie 

Podczas biegania również radzi się stawiać na poliester z dodatkiem elastanu. Zwłaszcza podczas zimnych dni, gdzie bawełniane stroje mogą powodować przeziębienie. Większa dowolność występuje podczas gorących dni letnich, kiedy pot może szybko odparować z ubrania. Najlepiej postawić na krótkie spodenki i koszulkę latem oraz długie spodnie i legginsy zimą. Odradza się stosowanie dresów, które mogą przeszkadzać i denerwować na dłuższych dystansach. 

Podstawą biegania są jednak przede wszystkim buty. Muszą być przystosowane do danej nawierzchni. Zabronione jest korzystanie z trampek i innych cienkich podeszew. Biegacz nie powinien czuć nawierzchni, po której biega. W przypadku biegów terenowych czy tras betonowych podstawą są specjalne buty oparte na grubej podeszwie. Nie można zapominać o tradycyjnym wiązaniu na sznurowadła. W przypadku rzep trzeba będzie bez przerwy robić przerwy na poprawianie obuwia. 

Dodaj komentarz