Dzieci, podobnie jak osoby starsze, są szczególnie narażone na działanie promieniowania UV. Źle znoszą upały, dlatego w trakcie lata powinny być szczególnie chronione przed słońcem. Sprawdź, jak to zrobić!

Smaruj dziecko kremem z filtrem

Dziecko nie ma jeszcze tak odpornej skóry jak osoba dorosła. W trakcie plażowania lub nawet zwykłego spaceru należy zadbać, by delikatna dziecięca skóra nie była poparzona słońcem. Należy używać delikatnych kremów do opalania o wysokim faktorze. Przy długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV koniecznie zaopatrz się w kosmetyk z filtrem SPF 50. Sprawdź, czy jest odpowiedni dla dzieci oraz wodoodporny. Maluchy kochają taplać się w jeziorze lub przydomowym basenie. Balsam musi być więc odporny na wodę. Maluszka posmaruj kosmetykiem na pół godziny przed planowanym spacerem lub wyjściem na plażę. Jeśli często wchodzi do wody, staraj się ususzać jego skórę, a następnie ponownie aplikuj krem. W ten sposób będzie miał długotrwałe działanie.

Pamiętaj o nakryciu głowy

Promieniowanie UV nie tylko może wywołać podrażnienia i poparzenia skóry. Długie przebywanie na słońcu prowadzi też do udaru cieplnego. Dziecko powinno mieć na sobie kapelusz lub czapeczkę, która ochroni je przed udarem.

Odpowiednie godziny spacerów

Słońce jest najbardziej niebezpieczne w godzinach południowych oraz przed samym południem. Jeśli wybierasz się na spacer z maluchem wybierz raczej godziny poranne lub późno popołudniowe, kiedy operacja słoneczna nie jest tak duża. Jeśli dziecko bawi się dobrze i wcale nie śpieszno mu do powrotu do domu, w południe wybierz zacienione miejsce. Staraj się mimo wszystko wybierać późniejsze godziny na długie spacery.

Okulary przeciwsłoneczne

Jeśli dorosłe osoby chronią swój wzrok przed promieniowaniem UV, to czemu dzieci mają być na nie narażone? Maluszkom, które jeżdżą w gondolach lub wózkach spacerowych z daszkiem nie musimy kupować okularów przeciwsłonecznych. Jeśli jednak dziecko samodzielnie chodzi bez ochrony w postaci daszku, wtedy konieczne będzie wyrobienie okularów z filtrem UV. Obecnie wiele firm wprowadza na rynek specjalnie dostosowane dla dzieci okulary, które zapinane są z tyłu głowy. Dzięki temu maluch ich nie zgubi, nawet podczas bardzo intensywnej zabawy. Starszakowi można kupić dziecięcy odpowiednik okularów przeciwsłonecznych dla dorosłych. Należy zakupić je u optyka – wtedy mamy pewność, że faktycznie chronią wzrok przed słońcem i posiadają odpowiednie certyfikaty oraz filtr UV.

Dodaj komentarz