Łupież pstry to dokuczliwa dolegliwość. Pojawia się w wyniku zakażenia grzybami drożdżopodobnymi (rodzaj Malessezia). Grzyby Malessezia występują na skórze wszystkich zdrowych ludzi, jednak w wyniku różnych czynników może dojść do ich przerostu. Dokładne przyczyny nie są znane, ale podejrzewa się, że do namnażania grzybów dochodzi wskutek przebywania w gorącym klimacie, nadmiernej potliwości lub znaczącego osłabienia układu odpornościowego. Wszelkie stany zapalne skóry również tworzą podatny grunt do rozwoju grzybicy. Łupież pstry przybiera postać złuszczających się plam koloru żółtego, beżowego lub różowego. Dokucza głównie dlatego, że wywołuje świąd i nieprzyjemne uczucie szorstkości skóry. Najczęściej dotyczy młodych osób.

Łupież pstry – leczenie

Maść jest jedną z najskuteczniejszych i najbardziej dostępnych środków zwalczających łupież pstry. Wiele maści dostępnych jest bez recepty. W celu pozbycia się dolegliwości warto podjąć szybkie działania. Nieleczony łupież pstry pozostawia na skórze nieatrakcyjne przebarwienia i tak jak w większości schorzeń, prowadzi do powikłań i rozwoju choroby. Ważne, by maść na łupież pstry posiadała odpowiednie składniki. Rozpoczęcie smarowania zarażonej części skóry maścią może przynieść pożądane efekty już w ciągu pierwszego tygodnia leczenia. Brak odpowiedniego leczenia łupieżu oraz innych zakażeń grzybami drożdżopodobnymi jest zaraźliwe i przyczynia się do ryzyka zachorowań wśród osób, które korzystają z rzeczy osoby chorej. Warto zachować szczególną ostrożność w przypadku używania tych samych ręczników, obuwia, sztućców, napojów oraz środków higienicznych.

Łupież pstry – maść

leczenie lupiezu

Rynek medyczny oferuje w tej chwili szereg maści o działaniu antygrzybicznym. Najlepszymi składnikami są pochodne imidazolu, takie jak na przykład:

• Klotrimazol – hamuje prawidłowy rozwój błony śluzowej grzyba, dzięki czemu grzyb nie może się rozwinąć. Wchłania się wyłącznie do warstwy rogowej naskórka. Nie przedostaje się do głębszych warstw skóry.
• Mikonazol – spowalnia biosyntezę ergosterolu w komórkach grzybów, w wyniku czego zmienia się skład lipidów ich błony komórkowej. Dochodzi wtedy do obumierania grzybów i bakterii.
• Ketokonazol – działa bardzo podobnie do mikonazolu. Polecany szczególnie w przypadku przewlekłego leczenia.
• Cyklopiroksolamina – hamuje transport leucyny, potasu i jonów wapnia do komórek grzyba.
• Flutrimazol – wskazany przy poważnych infekcjach grzybicznych, niszczy komórki grzybów.
• Ekonazol – skutecznie niszczy błonę komórkową grzyba i zmniejsza przepuszczalność szkodliwych substancji.

Maść na łupież pstry – czy zawsze można używać?

Trudno nie zwrócić uwagi na dyskomfort jaki wywołuje łupież pstry. Maść na łupież pstry bez recepty jest dostępnym i szybkim narzędziem walki, ale nie każdy może z niego skorzystać. Wśród najważniejszych przeciwwskazań wymienia się I trymestr ciąży, niewydolność nerek i nadwrażliwość na którykolwiek ze składników maści. Podczas leczenia warto wybrać się do poradni dermatologicznej i zdecydować się na fachową konsultację lekarską. Nie zaleca się podawania maści dzieciom, które nie ukończyły jeszcze 10 roku życia.

Zdrowy styl życia

Maść na łupież pstry może zlikwidować nieprzyjemne swędzenie wywołane zakażeniem naskórka i w szybkim czasie zwalczyć dokuczliwą chorobę. Grzybica skóry ma niestety tendencję powrotów, dlatego ważnym czynnikiem zapobiegającym kolejnemu namnażaniu się grzybów jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i odpowiednie nawodnienie organizmu to najważniejsze czynniki zmniejszające ryzyko pojawienia się łupieżu pstrego.

Dodaj komentarz