Uprawy szklarniowe prowadzone są zwykle po to, by wydłużyć okres wegetacji roślin i uzyskiwać plony także w czasie, gdy w warunkach naturalnej uprawy polowej byłoby to niemożliwe. Aby jednak rośliny plonowały w odpowiedniej ilości i jakości, konieczne jest zadbanie o to, by miały dostęp do dobrego oświetlenia, imitującego światło naturalne.

Większość roślin do prawidłowego wzrostu potrzebuje właściwych warunków glebowych, odpowiedniej temperatury i dostępu do naturalnego światła. Dwie pierwsze kwestie rozwiązuje uprawa szklarniowa – nawet poza sezonem wegetacyjnym można w niej uzyskać warunki, które sprzyjają wegetacji. Największy problem jest z oświetleniem, którego deficyt pojawia się jesienią i zimą. Plantatorzy rozwiązują tę kwestię za pomocą sztucznego oświetlenia. Niestety, tradycyjne formy doświetlania nie zawsze są wydajne, a w ostatnim czasie generują spore koszty. Warto więc szukać innowacyjnych i bardziej skutecznych rozwiązań.

Lampa LED w uprawie szklarniowej

Lampa LED do roślin to rozwiązanie, które jest coraz chętniej stosowane przez właścicieli szklarni. Tego rodzaju oświetlenie pozwala na spore oszczędności – oprawy i diody LED pobierają niewielkie ilości energii z sieci, a przy tym mają żywotność na poziomie kilkudziesięciu tysięcy godzin. W efekcie obniżają się rachunki, a nowe lampy można kupować raz na kilka lat. Dla plantatorów są to realne korzyści, które przekładają się na późniejsze zyski.

Wyższe i lepsze plony

Nowoczesne lampy do doświetlania roślin są tak zaprojektowane, aby pobudzać uprawy do intensywniejszego wzrostu. Oprawy LED generują światło białe, ale wzbogacone o diody w różnym kolorze – barwę światła można wybrać tak, by była optymalna dla konkretnego gatunku. Kolejną zaletą jest światło pulsacyjne, które jest optymalne dla procesów fotosyntezy zachodzących w roślinie. Jeśli dodatkowo zadbamy o to, by oprawy były zawieszone na odpowiedniej wysokości i była ich właściwa ilość, takie rozwiązanie realnie wpływa na ilość i jakość plonów uzyskiwanych z uprawy szklarniowej.

Dodaj komentarz