Usuwanie ścieków to problem, z którym borykają się właściciele domów jednorodzinnych, nie posiadających przyłącza kanalizacyjnego. Ciekawą propozycją, która łączy w sobie zalety ekonomiczne i ekologiczne może być biologiczna oczyszczalnia ścieków. Rozwiązanie kosztuje więcej niż tradycyjne szambo, ale ma również zdecydowanie więcej korzyści.

Biologiczne oczyszczanie ścieków cieszy się w ostatnim czasie sporą popularnością. Przede wszystkim dlatego, że w nowoczesnym budownictwie dużo uwagi poświęca się kwestiom ekologii i rozwiązaniom przyjaznym naturze. Zamiana tradycyjnego szamba na jego bardziej ekologiczny odpowiednik pozwala zapomnieć o częstym opróżnianiu zbiornika.

Dlaczego warto postawić na biologiczne oczyszczanie?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to świetne rozwiązanie dla budynków jednorodzinnych, a także domków letniskowych i rekreacyjnych oraz wszędzie tam, gdzie ścieki nie są odprowadzane do klasycznej kanalizacji. Głównym elementem oczyszczalni jest zbiornik nazywany osadnikiem wstępnym. Odbywa się w nim początkowy proces oczyszczania ścieków, zachodzący na zasadzie sedymentacji. Części stałe nieczystości opadają na dno, a płynne trafiają do filtra, który dodatkowo je oczyszcza. W dalszej części oczyszczalnie biologicznej ścieki trafiają do reaktora biologicznego, który dodatkowo je oczyszcza.

Gdzie można zainstalować biologiczną oczyszczalnię?

Choć przydomowa oczyszczalnia to świetne rozwiązanie, polecane przez osoby, które już ją posiadają, wymaga odpowiednich warunków. Przede wszystkim powierzchnia działki musi być równa. Niewskazane są rośliny z rozbudowanym systemem korzeniowym. Działka musi mieć również odpowiedni metraż – im większy, tym lepiej. Elementy instalacji muszą bowiem znajdować się w odpowiedniej odległości od domu, studni, a także od granicy działki. Jeśli chcesz sprawdzić, czy na twojej posesji możliwa jest instalacja przydomowej oczyszczalni, skontaktuj się z profesjonalną firmą oferującą takie rozwiązania. Fachowcy ocenią, czy oczyszczalnia biologiczna ma rację bytu na Twojej działce.

Dodaj komentarz