Dziury w dachu, przeciekający dach, zużycie dachu ze starości, narastająca wilgoć, mechaniczne uszkodzenia i inne dekarskie problemy to poważny temat, kiedy mówimy o komforcie życia domowego. W przypadku tego typu problemów czasami trudno jest się domownikom zdecydować, jaki rodzaj naprawy byłby lepszy, czy wystarczy tylko naprawa, czy może też chodzić o całkowitą wymianą pokrycia dachowego i założenie nowych dachówek

Od czego zależy to, czy konieczna jest wymiana pokrycia dachowego?

Oczywiście każda sprawa dekarska to indywidualny przypadek gdyż rozmiary dachów, rodzaj użytych dachówek, ale przede wszystkim rozmiar uszkodzeń i ich rodzaj bywa zróżnicowany. Na szczęście profesjonaliści z firmy Szczepanbud są w stanie je szybko rozpoznać.

Do najczęstszych uszkodzeń dachów zaliczamy negatywne działanie warunków pogodowych np. deszczy lub grady, mechaniczne uszkodzenie dachówek, zużycie eksploatacyjne, czyli brak renowacji dachu przez naprawdę długi okres, lub zwilgocenie struktury dachu, przez co niszczeje nie tylko nasz dach, ale także sufit, kiedy to w mieszkaniu robi się zimno i bardzo nieprzyjemnie.

Jak rozróżnić naprawę od wymiany pokrycia dachowego

W firmie Szczepanbud wyróżnia się naprawy i wymianę pokrycia dachowego jako dwie oddzielne rodzaje napraw. Zwykła naprawa może dotyczyć tylko fragmentu dachu, lub tylko jednego, określonego problemu. Należy pamiętać, że dachy projektuje się przede wszystkim z myślą, żeby wytrzymały one kilkadziesiąt lat, więc jeden narastający problem nie od razu musi oznaczać niezbędną wymianę wszystkich elementów, gdyż pozostałą część dachu może pozostawać sprawna i nienaruszona.

Wymiana pokrycia dachowego potrafi być bardzo droga i kosztowna, gdyż generalnie decydujemy się wtedy na budowę od nowa dachu, od zera. Oczywiście wtedy mamy gwarancje, że nasz nowy dach przetrwa kolejne kilkanaście lat, a sami mamy wybór jak ten dach ma wyglądać i z czego być skonstruowany, jednak należy pamiętać, że taka całkowita zmiana dachu trwa przez znacznie dłuższy okres i praktycznie wyłącza dom z jego praktycznego użytku, gdyż nikt nie chciałby chodzić spać pod gołym niebem będąc w swoim domu. Dlatego przede wszystkim należy rozważyć, czy naprawa w zupełności wystarczy, a jeżeli decydujemy się na wymianę dachówek, w jakim okresie będzie ona przeprowadzona, oraz czy mamy jakieś alternatywy, jeżeli prace będą długotrwałe.

Dodaj komentarz