Konie to ciekawe, potężne i warte uwagi zwierzęta używane na świecie od lat. Na początku służyły w polu lub jako konie żołnierzy na polu bity. W dzisiejszych czasach wiele osób używa ich do rekreacyjnych jazd lub przejażdżek bryczką. Coraz więcej osób chce zacząć swoją przygodę z jeździectwem, lecz nie wiedzą jak się do tego przygotować. Zostań z nami by dobrze przygotować się do pierwszych jazd w siodle.


Jazda konna, co to jest?

Jazda konna to jedna z form aktywności fizycznych na świeżym powietrzu, obcowanie z żywym stworzeniem. Podczas jazdy konnej musimy współpracować z koniem, być z nim jednością. Koń to nie jest maszyna, którą wyłączymy jednym przyciskiem. Trzeba nauczyć się jak go traktować i co robić żeby nas słuchał. Początki jazdy konnej czasem bywają ciężkie, jednak gdy nauczymy się już wszystkiego możemy z uśmiechem na twarzy galopować po lasach, łąkach i poczuć ogromną więź z koniem.
Jeździectwo kształtuje w nas wiele cech charakteru takich jak
cierpliwość, wytrwałość, radzenie sobie ze stresem i wiele wiele innych. Praca z żywym stworzeniem jest bardzo trudna i wymaga poświęceń. Jednak wszystkiego można się nauczyć.
Jak szybko można nauczyć się jeździć? Jest to indywidualna kwestia każdego. Wszystko zależy od predyspozycji, naszego zaangażowania i regularnych wizyt w stajni.


Jaki sprzęt jest nam potrzebny, by zacząć przygody z jeździectwem?

Najważniejszym elementem jest kask. Kaski jeździeckie lub toczki chronią naszą głowę przed urazami podczas upadku z konia. Jest to bardzo istotna rzecz dla początkujących jak i zaawansowanych. Druga rzecz to sztyblety lub oficerki, czyli buty do jazdy konnej. Obuwie musi być sztywne, najlepiej ze skóry. Często do sztybletów kupuje się czapsy, czyli ochraniacze na łydki. Pomaga nam to zachować lepszą równowagę i przyczepności do siodła. Chronią również przed otarciami od siodła. Kolejnym elementem są bryczesy, czyli spodnie do jazdy konnej ze specjalnym lejem skórzanym lub silikonowym. Na początkowe jazdy warto wybrać bryczesy z długim lejem, ponieważ daje nam to lepszą przyczepność do siodła. Ważne jest aby nasze ciało podążało za ruchem konia, dlatego odpowiednie buty i spodnie są tak ważne. Można zakupić sobie specjalne rękawiczki ochronne które ochronią nasze ręce przed otarciami od wodzy lub wszelkiego brudu od koni i stajni. Warto też wyposażyć się specjalną kamizelkę chroniącą nasz kręgosłup i żebra przed kontuzjami podczas upadku z konia. W stajniach zazwyczaj już jest sprzęt dla konia, ale gdy kupimy już swojego warto zaopatrzyć się w siodło, ogłowie, czaprak i szczotki.

Wszystkie wyżej wymienione akcesoria znajdziesz w Decathlonie. Jest to sprawdzony sklep z bogatym asortymentem i dobrymi opiniami, w którym obsługa pomoże nam wybrać odpowiedni sprzęt dla nas.


Od czego warto zacząć podczas pierwszej wizyty w stajni?

Najlepiej przed pierwszą jazdą poczytać o koniach lub obejrzeć jakieś poradniki w internecie. Warto posiadać już jakąś wiedze przed pierwszą wizytą w stajni. Po przyjeździe do stadniny warto obejrzeć wszystkie konie, zobaczyć jak się zachowują, zapytać właściciela które konie można pogłaskać. Zaczynamy od głaskania, a później przechodzimy do czyszczenia i czesania. Instruktor uczy nas jak przygotować konia do jazdy, dzięki czemu mamy już z nim styczność i stres przed wsiadaniem jest mniejszy. Instruktor wszystko nam wytłumaczy. Na początku, gdy już siedzimy na koniu, instruktor daje nam ćwiczenia na rozluźnienie. Oswajamy się z koniem przy asekuracji instruktora, dotykamy jego uszu, zadu, puszczamy jedną rękę, później drugą. Wszystko jest wykonywane w stępie, czyli najwolniejszym tempie z dodatkową asekuracją instruktora. Musimy pamiętać, że konie to zwierzęta, które łatwo wypłoszyć. Musimy pamiętać, by nie wykonywać gwałtownych ruchów, być delikatnym i spokojnym. Konie potrafią wyczuć nasze emocje i stres.


Jakiego sprzętu używają osoby zaawansowane?

Osoby zawansowane, dobrze jeżdżące i osoby startujące w zawodach wybierają sprzęt lepszej jakości. Również potrzebują bryczesów, oficerek i kasku. Często osoby zaawansowane posiadają własnego konia, wtedy potrzebują dobrego siodła, które jest dopasowane do kręgosłupa konia. Potrzebują również dobrej jakości ogłowia i wodzy. Na zawody muszą zaopatrzyć się w specjalną białą koszule, białe bryczesy i czarny frak. W zależności od wymagań organizatorów konkursu.


Sprzęt jest bardzo istotnym elementem jeździectwa, bez niego utrzymanie się w siodle wymagałoby użycia większej siły i energii przez nasze ciało. Potrzebny sprzęt do jeździectwa znajdziesz na stronie sprawdzonego producenta.

Jeździectwo to aktywność, która z roku na rok staje się popularniejsza. Coraz więcej osób wybiera ten rodzaj aktywności. Trzeba przyznać, że kontakt z takim zwierzęciem to coś wyjątkowego. Sklep Decathlon umożliwi nam kupno wysokiej jakości sprzętu potrzebnego do jazdy w siodle. Jeździectwo to wspaniała dziedzina rozwijająca w nas wiele pozytywnych cech i powodująca uśmiech na twarzy. Warto spróbować!

Dodaj komentarz