Chciałbyś urządzić w swoim salonie biblioteczkę? To zdecydowanie największe marzenie każdego kolekcjonera książek. Duża regał w wieloma wspaniałymi tytułami w znacznym stopniu determinuje klimat panujący w pomieszczeniu. Przy wyborze odpowiedniego regału musisz zastanowić się nie tylko nad jego stylem, ale również nad tym, czy będzie to mebel gotowy, czy też wykonany na zamówienie. W dalszej kolejności warto zastanowić się nad materiałem z jakiego będzie wykonany regał, a także nad odpowiednim kolorem. Warto również dokładnie rozważyć jego rozmiary.

Regał na książki jako meblościanka

Przede wszystkim warto rozważyć regał na książki w formie meblościanki. W ten sposób maksymalnie wykorzystamy przestrzeń przeznaczoną na książki. Na taki rodzaj regału warto przeznaczyć ścianę przy której stoi telewizor, naprzeciw zestawu wypoczynkowego. Wykonanie takiego regału warto zlecić. Kupowanie gotowych modeli może mijać się z celem. Tylko wykonanie regału na wymiar pozwoli nam w tym wypadku odpowiednio wykorzystać przestrzeń przy ściane, a także właściwie wkomponować telewizor.

Wolnostojący regał na książki

Oczywiście w naszym salonie możemy również postawić regał wolnostojący. W tym wypadku ciekawym rozwiązaniem są choćby modele kolonialne. To ciężkie, stylowe meble z ciekawymi zdobieniami. Dzięki takiemu regałowi całe pomieszczenie zyska unikalny klimat. Co ważne – jeśli regał się nam znudzi, bez problemu go sprzedamy. W przypadku regały na wymiar, który jest wykonany na zamówienie, sprawa nie byłaby tak prosta.

Regał na książki – z jakiego materiału?

Zastanówmy się, z jakiego materiału powinien być wykonany regał na książki. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest w tym wypadku drewno. Zarówno ze względów praktycznych, jak i przede wszystkim estetycznych. Regały wykonane z drewna są solidne i mogą utrzymać naprawdę spore ilości książek. Ich wygląd jest niezwykle tradycyjny i w zasadzie pasuje do każdego rodzaju wnętrza. Niemniej jednak warto pamiętać, że regały drewniane są stosunkowo drogie. Tańszym rozwiązaniem będzie regał wykonany z płyty MDF. Dobrze wykonany może całkiem nieźle imitować drewno, niemniej jednak jest zdecydowanie mniej wytrzymały. Do wnętrz o charakterze industrialnym i nowoczesnym warto wybrać regał metalowy. Jest bardzo wytrzymały i pozwala uzyskać ciekawe walory estetyczne w pomieszczeniu. W tym wypadku bardzo często mamy do czynienia z możliwością regulowania wysokości półek. To bardzo duży atut pod względem funkcjonalności mebla.

Dodaj komentarz