Coraz więcej osób rezygnuje z regularnego koszenia trawnika. Stoi za tym kilka powodów: wyższa trawa zapobiega parowaniu wody z gleby i pozwala utrzymać dłużej jej wilgotność, w trawie poprzerastane chwastami pożytek znajdują pszczoły i inne owady, pozornie zaniedbane trawniki w stylu angielskim stały się modne, a rzadsze koszenie to po prostu mniej pracy.

Jednak wyższą trawę może być trudniej skosić, zwłaszcza kosiarką. Z pomocą w takiej sytuacji przyjdzie kosa. Poradzi sobie ona zarówno z kwietną łąką, jak i zaniedbanym trawnikiem. Wykosimy z jej pomocą także miejsca, w które kosiarka nie wjedzie. Jednak wyborowi odpowiedniej kosy należy poświęcić nieco uwagi, stąd podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Na co zwrócić uwagę, przy wyborze kosy spalinowej?

Przede wszystkim, jeśli planujemy zakup kosy spalinowej, to przyjdzie nam się zmierzyć z decyzją, co jest dla nas lepsze: silnik dwusuwowy czy czterosuwowy. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z konstrukcją, która jest cichsza, emituje mniej spalin i ma niższy poziom wibracji. Jednocześnie jest także bardziej awaryjna, a naprawa może być skomplikowana i wymaga serwisu.

Silniki dwusuwowe są zdecydowanie mniej przyjazne dla środowiska, a do pracy wymagają specjalnej mieszanki oleju i paliwa, którą najczęściej musimy przygotowywać sami. Stąd ich prawidłowa eksploatacja może nastręczać trudności. Warto jednak pamiętać, że zazwyczaj to dwusuwy oferują większą moc, są także mniej awaryjne.

Jeśli szukasz kosy spalinowej, zajrzyj tutaj: https://www.narzedzia.pl/kosy-wykaszarki,c11913/

Parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest także moc silnika. W przypadku wysokiej trawy powinna ona wynosić co najmniej 1,5KM, inaczej urządzenie może mieć problem z wydajną pracą. Jeśli obszar, który planujemy kosić, jest duży – warto zwrócić uwagę na wielkość zbiornika na paliwo. Im większy, tym mniej przerw na jego napełnienie będziemy potrzebować.

Jednak zbiornik paliwa ma przełożenie na inny parametr – wagę narzędzia. Kosy spalinowe potrafią ważyć nawet 8kg. Nawet zamontowane na szelkach stanowią duże obciążenie. Osoby nieprzyzwyczajone lub o drobnej budowie ciała mogą mieć problem z dłuższą pracą. Warto więc dopasować ten parametr do swoich możliwości.

Jaki sposób koszenia?

Kosy spalinowe mają różne rodzaje głowic tnących. W zależności od wybranego typu, mają one inne zalety i wady. Najtańsze modele tną za pomocą nylonowej żyłki. Dużym minusem jest fakt, że żyłka potrafi się zerwać.Jeśli nie mamy automatycznego podajnika, to ponowne założenie żyłki bywa czasochłonne. Żyłka może sobie nie poradzić z bardzo dużymi chwastami oraz samosiejkami drzew i krzewów, przez co jeden kawałek będziemy musieli poprawiać kilka razy.

Dużo lepszym rozwiązaniem są głowice z ostrzami, najlepiej metalowymi. W przypadku stępienia możemy je naostrzyć lub wymienić. Do mniejszych ogrodów starczy głowica z ostrzami z tworzywa sztucznego. Najbardziej wydajne są tarcze metalowe – montowane są przede wszystkim w dużych, profesjonalnych kosach spalinowych.

Dodaj komentarz