Operacja oka metodą LASIK staje się bardziej powszechna niż kiedykolwiek wcześniej, co oznacza, że wiele osób jest ze zrozumiałych względów ciekawych, na czym polega ta procedura. W tym artykule przedstawimy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o operacji oczu LASIK – w tym przyczyny, objawy, ryzyko i czas rekonwalescencji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o zabiegu LASIK.

Co to jest operacja oka LASIK?

Operacja oczu metodą LASIK to zabieg mający na celu skorygowanie problemów z widzeniem, które są spowodowane nieprawidłowym punktem styku rogówki z przednią powierzchnią oka (soczewką). Krótko mówiąc, zabieg chirurgiczny LASIK polega na zmianie kształtu rogówki, co poprawia jasność i ostrość widzenia. Operacja oczu LASIK jest najczęściej wykonywana u osób cierpiących na krótkowzroczność. Krótkowzroczność jest zwykle spowodowana zbyt dużą korekcją kształtu rogówki (tzn. zbyt stromą), co powoduje nieostre widzenie podczas patrzenia na przedmioty znajdujące się w oddali. W niektórych przypadkach krótkowzroczność może być również spowodowana zbyt małą korekcją kształtu rogówki (tzn. zbyt płytką), co powoduje nieostre widzenie przy patrzeniu z bliska. Chirurgia oka LASIK staje się również coraz bardziej popularna jako sposób leczenia nadwzroczności (dalekowzroczności). Nadwzroczność jest zwykle spowodowana zbyt małą korekcją kształtu rogówki (tzn. zbyt płytką), co powoduje nieostre widzenie podczas patrzenia na przedmioty znajdujące się w dużej odległości.

Jeżeli jednak wciąż nie możesz zdecydować się na zabieg LASIK, powinieneś zainteresować się okularami korekcyjnymi!

Dlaczego warto poddać się zabiegowi LASIK?

Zabieg okulistyczny LASIK jest najczęściej wykonywany w celu skorygowania problemów z widzeniem, które są spowodowane nieprawidłowym punktem styku rogówki z przednią powierzchnią oka (soczewką). W szczególności operacja LASIK polega na zmianie kształtu rogówki, co poprawia ostrość i przejrzystość widzenia. Operacja oczu LASIK jest najczęściej wykonywana u osób z wadą wzroku zwaną krótkowzrocznością (nearsightedness). Krótkowzroczność jest zwykle spowodowana zbyt dużą korekcją kształtu rogówki (tzn. zbyt stromą), co powoduje nieostre widzenie podczas patrzenia na przedmioty znajdujące się w oddali. W niektórych przypadkach krótkowzroczność może być również spowodowana zbyt małą korekcją kształtu rogówki (tzn. zbyt płytką), co powoduje nieostre widzenie przy patrzeniu z bliska. Chirurgia oka LASIK staje się również coraz bardziej popularna jako sposób leczenia nadwzroczności (dalekowzroczności). Nadwzroczność jest zwykle spowodowana zbyt małą korekcją kształtu rogówki (tzn. zbyt płytką), co powoduje nieostre widzenie podczas patrzenia na przedmioty znajdujące się w dużej odległości.

Jeżeli jesteś zainteresowany zabiegiem Laserowej Korekcji Wzroku, koniecznie odwiedź https://laserowakorekcjawzroku.eu

Ryzyko związane z operacją oczu LASIK

Przed poddaniem się operacji oczu metodą LASIK należy wiedzieć, że istnieje kilka czynników ryzyka związanych z zabiegiem. Chociaż ryzyko to jest niewielkie, warto o nim wiedzieć, aby móc podjąć świadomą decyzję, czy operacja oczu metodą LASIK jest dla Ciebie odpowiednia. – Suche oczy – Suchość oczu (zwana również kserozą) jest jednym z najczęstszych skutków ubocznych operacji oka metodą LASIK. Suchość oczu występuje, gdy normalne oleje wewnątrz oczu są usuwane (nadmiernie suche oczy mogą być również skutkiem ubocznym wysokiego poziomu przewlekłego stresu).

 Suchość oczu może powodować zamazane widzenie, aureole wokół świateł, a nawet bóle głowy. Suchość oczu może również utrudniać zasypianie, co może być szczególnie problematyczne, jeśli występuje przed snem. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia suchości oczu. Po pierwsze, pamiętaj o odpowiednim nawilżaniu oczu za pomocą kropli do oczu, które zostały opracowane specjalnie z myślą o suchych oczach. Po drugie, jeśli nosisz soczewki kontaktowe, wymieniaj je co kilka dni na soczewki nie przepuszczające wody. Jeśli nosisz okulary, pamiętaj, aby zdejmować je przed snem. Suchości oczu można również zapobiegać, dbając o zdrową higienę oczu. W szczególności należy dokładnie myć ręce przed dotknięciem oczu i unikać używania silnych mydeł i środków czyszczących, które mogą je wysuszać. 

Blizny – istnieje niewielkie ryzyko powstania blizn po operacji oczu metodą LASIK. Ryzyko powstania blizn jest bardzo małe, ale warto o nim wiedzieć, aby podjąć świadomą decyzję o poddaniu się zabiegowi chirurgii oka metodą LASIK. 

Łamliwość wzroku – Istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia znacznego pogorszenia widzenia (łamliwość wzroku) po operacji oczu metodą LASIK. Łamliwość wzroku występuje wtedy, gdy zmienia się kształt rogówki, ale nie zmienia się jej podstawowa struktura. Zasadniczo rogówka „utknęła” w określonym kształcie i nie może powrócić do swojej pierwotnej struktury. Taka sytuacja może wystąpić u niektórych osób po operacji LASIK i może powodować bardzo niewyraźne widzenie. Łamliwość wzroku jest poważnym schorzeniem i należy ją leczyć natychmiast po zdiagnozowaniu.

Porady po operacji oczu metodą LASIK

Teraz, kiedy wiesz już wszystko, co musisz wiedzieć o operacji oczu metodą LASIK, czas dowiedzieć się, czego możesz się spodziewać po zabiegu. Zaczniemy od podstawowych porad, a następnie przejdziemy do bardziej szczegółowych porad związanych z konkretnymi problemami, które mogą się pojawić.

Proces gojenia po operacji oka LASIK jest stosunkowo szybki, ale do całkowitego wyleczenia potrzeba jeszcze kilku tygodni. –

Czy mój wzrok może się znowu pogorszyć? Tak, często zdarza się, że po miesiącu od operacji LASIK dochodzi do pogorszenia ostrości wzroku. Może to być szczególnie niepokojące, jeśli lekarz powiedział Ci, że po zabiegu będziesz widzieć 20/20.

Co zrobić, jeśli wystąpią problemy po zabiegu? Jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy ze wzrokiem (takie jak niewyraźne widzenie, aureole wokół świateł lub zmiany w widzeniu, których nie spodziewano się po zabiegu), należy bez wahania udać się do okulisty w celu ich omówienia. Należy również pamiętać, że mimo iż operacja oczu LASIK jest uważana za „bezpieczną”, czasami zdarzają się komplikacje. Niektóre z potencjalnych powikłań to suchość oczu, zmiana wzroku, która nie jest spodziewana po operacji LASIK, zmiana kształtu rogówki lub blizny. W przypadku wystąpienia problemów po zabiegu należy zgłosić się do okulisty.

Podsumowanie

Operacja oczu metodą LASIK jest bardzo skutecznym sposobem na poprawę ostrości i jasności widzenia, ale wiąże się z kilkoma zagrożeniami. Przed poddaniem się operacji LASIK należy być świadomym tego ryzyka i podjąć świadomą decyzję, czy zabieg jest dla nas odpowiedni. Po zabiegu chirurgicznym LASIK należy zwracać uwagę na wszelkie problemy ze wzrokiem i natychmiast je leczyć.

Dodaj komentarz