Dzieci dorastają w zawrotnym tempie i niemal każdego dnia można zauważyć w ich zachowaniu drobne zmiany, które zbliżają je do wkroczenia w etap nastoletniego buntu i późniejszej dorosłości. Z tego względu każdą wspólną chwilę spędzoną z maluchem powinniśmy traktować jako dar, ale jednocześnie jako dużą odpowiedzialność za prawidłową stymulację ich rozwoju. Zagospodarowanie czasu wolnego dziecka to jeden z kluczowych elementów dorastania, który powinien uczyć bawiąc i bawić ucząc. Zatem jak spędzać czas z dzieckiem w sposób kreatywny?

Jak spędzać czas z dzieckiem na świeżym powietrzu?

Dzieci większość swojego czasu spędzają w szkole czy w domu, dlatego warto zadbać o to, aby wspierać ich prawidłowy rozwój poprzez aktywność na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego, czy na zewnątrz panuje akurat piękna, letnia aura czy też mroźna zima, warto pamiętać o tym, aby zapewnić maluchowi optymalną dawkę ruchu. Nie trzeba wcale ograniczać się do placów zabaw czy kompleksów sportowych – istnieje wiele innych, ciekawszych sposób na zaangażowanie dziecka w outdoorowe aktywności.

Przykładowo – las to miejsce wręcz stworzone dla najmłodszych. Gra w podchody, zabawa w rozpoznawanie gatunków drzew czy śpiewu ptaków, poszukiwanie pierwszych oznak jesieni to tylko kilka z niewielu pomysłów na kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem na zewnątrz.

Zobacz także: https://indeks73.pl/dlaczego-warto-czytac-dzieciom-na-glos/

Jak spędzać czas z dzieckiem w domu?

Nie zawsze można pozwolić sobie na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, czy to z uwagi na załamanie pogody, czy to chorobę malucha. Kreatywnym można być jednak także w domowym zaciszu, o czym wielu rodziców przekonało się podczas koronawirusowego lockdownu. Do łask powróciły gry planszowe dla całej rodziny, które są żywym przykładem na to, że „nauka poprzez zabawę” rzeczywiście jest możliwa. Na rynku niemal co kwartał pojawiają się nowe planszówki, w tym gry edukacyjne, strategiczne, logiczne, czy zręcznościowe, które angażują dziecięcy, wciąż rozwijający się umysł do bardziej wytężonej pracy.

Oprócz gier planszowych, do kreatywnej zabawy z dzieckiem w domu można wykorzystać przedmioty, które na pierwszy rzut oka na takie nie wyglądają. Dlaczego nie zaangażować malucha w DIY? Własnoręcznie wykonane ozdoby czy to sposób na doskonałą zabawę, która jednocześnie wspomaga rozwój motoryki małej. Jeśli nie DIY, to może wspólne gotowanie lub pieczenie? Pierwsze kulinarne doświadczenia to jedna ze skuteczniejszych metod na zabicie nudy, ale także naukę samodzielności, która z roku na rok powinna zakreślać coraz szersze kręgi.

1 Comment

Dodaj komentarz