Optymalizacja pracy urządzeń elektrycznych to warunek konieczny do płynnego i bezproblemowego funkcjonowania nie tylko przedsiębiorstw czy zakładów produkcyjnych, ale również wielu gospodarstw domowych pozyskujących prąd z instalacji fotowoltaicznych. Sprawne działanie niektórych maszyn zasilanych energią elektryczną uwarunkowane jest koniecznością przetworzenia prądu stałego na prąd zmienny. Do tego celu służy falownik, który znajduje swoje zastosowanie w wielu branżach przemysłowych.

Co to jest falownik?

Falowniki, potocznie nazywane również inwerterami, to proste urządzenia elektryczne, które pozwala na pełną kontrolę pracy silników elektrycznych, zwłaszcza w kontekście sterowania ich obrotami. Podstawowym zadaniem falownika jest zamiana prądu stałego (DC), którym jest zasilany, na prąd zmienny (AC) o regulowanej wartości częstotliwości wyjściowej.

Falowniki często nazywane są również przemiennikami częstotliwości, jednak z technicznego punktu widzenia falownik jest częścią przemiennika, na który dodatkowo składają się prostownik, układ pośredni oraz układ sterowania. Zadaniem przetwornika częstotliwości jest zatem przekształcenie prądu zmiennego o stałej częstotliwości na prąd zmienny o regulowanej częstotliwości, który wykorzystywany jest do zasilania napędów elektrycznych.

Falowniki jednofazowe i trójfazowe – jaka jest różnica

Współczesna branża automatyki przemysłowej obfituje w funkcjonalne rozwiązania, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. Na rynku można znaleźć dwa podstawowe rodzaje falowników ze względu na sposób zasilania inwerterów. Chodzi o falowniki jednofazowe i falowniki trójfazowe.

Zobacz także: http://4clover.pl/wybor-automatyki-przemyslowej-nie-musi-byc-trudny-jak-wybrac-najlepsza/

Falownik jednofazowy

Jak można się łatwo domyślić, falownik jednofazowy zasilany jest prądem pochodzącym z układu jednofazowego o napięciu 230V. Warto jednak zaznaczyć, że tego rodzaju inwertery charakteryzują się wyjściem trójfazowym 3x230V. Tego rodzaju urządzenia najczęściej wykorzystuje się do optymalizacji działania silników o małej mocy.

Falownik trójfazowy

Falownik trójfazowy, jak sama nazwa wskazuje, zasilany jest z trzech faz 3x400V. Wyjście inwertera również składa się z trzech faz, o napięciu międzyfazowym o wartości 400V. Falowniki trójfazowe, w które można zaopatrzyć się na stronie polskiego producenta napędów https://kacperek.com.pl/ znajdują swoje zastosowanie w większych aplikacjach, a to dzięki równomiernemu obciążeniu. Stąd też można wnioskować, że falowniki trójfazowe cieszą się większą popularnością od inwerterów jednofazowych, jednak to docelowe przeznaczenie przemienników częstotliwości determinuje ich przydatność.

1 Comment

Dodaj komentarz