Izolacja fundamentów to temat, przed którym stanie każdy inwestor wznoszący nowy dom. Od jej prawidłowego wykonania zależy to, czy wewnątrz budynku będzie sucho. Problemy z izolacją przejawiają się wilgocią i pleśnią, które są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Jak dobrze wykonać izolację pionową i poziomą?

Izolacja pionowa fundamentów – na czym polega?

Pionowa izolacja fundamentów polega na ochronie konstrukcji i ścian budynku przed wilgocią otoczenia, pochodzącą z deszczu, śniegu, ale też z wód gruntowych. Konieczne jest takie zabezpieczenie izolacji, aby nie było możliwe jej mechaniczne uszkodzenie. Specjaliści z branży budowlanej wyróżniają trzy typy izolacji pionowej: lekką, średnią i ciężką. Izolacja lekka jest wybierana wtedy, gdy dom stawiany jest powyżej poziomu wód gruntowych. Będzie odpowiednim wyborem, gdy wokół znajduje się gleba z dużą zawartością piasku czy żwiru. Lekką izolację pionową wykonuje się przy użyciu masy bitumicznej, którą można bez problemu rozprowadzić. Średnia izolacja fundamentów zalecana jest wtedy, gdy dom stawiany jest powyżej poziomu wód gruntowych na mało przepuszczalnej ziemi. Tu również stosuje się masy bitumiczne, ale też papy asfaltowe. Wykonanie pionowej izolacji fundamentów jest bardzo ważną czynnością.

Izolacja pozioma fundamentów – z czego się ją wykonuje?

Producent materiałów hydroizolacyjnych dostarcza rozwiązań niezbędnych także do wykonania izolacji poziomej fundamentów. Czynność ta chroni mury przed podciąganiem kapilarnym. Do jej realizacji niezbędne jest wykorzystanie pap na lepiku bądź pap termozgrzewalnych. Hydroizolacja fundamentu, niezależnie od tego, czy w budynku jest piwnica, czy też jej nie ma, musi być wykonana w sposób staranny i zgodny ze sztuką. Podejście do tematu po macoszemu może skutkować podciąganiem wilgoci z gruntu, a w efekcie tego – powstaniem pleśni i wilgoci wewnątrz budynku. Dlatego tak istotne jest szczegółowe zaplanowanie izolacji we wczesnym etapie przystępowania do sporządzania projektu wykonawczego.

Dodaj komentarz