Łańcuchy napędowe znajdują zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Składa się z cięgna wykonanego z wielu ogniw, które razem dają możliwość sporej zmienności kształtu. Odpowiednio dobrane mogą wpłynąć na trwałość i niezawodność tego typu napędów.
Rodzaje łańcuchów napędowych
Łańcuchy napędowe dzielimy na trzy podstawowe typy. Są to łańcuchy pierścieniowe, drabinkowe oraz płytkowe. Łańcuchy drabinkowe dodatkowo dzieli się na rolkowe, sworzniowe i tulejkowe. Najczęstsze zastosowanie mają łańcuchy rolkowe, które składają się z ogniw zewnętrznych, wewnętrznych i takich elementów jak rolki, tulejki i sworznie.
Na rynku dostępnych jest wiele łańcuchów napędowych. Te najlepszej jakości charakteryzują się odpornością na trudne warunki atmosferyczne, chemiczne, a także działają w skrajnych temperaturach. Wzmocnione łańcuchy mają większą wytrzymałość, niż zakładają normy. Właściwy wybór decyduje o trwałości i bezawaryjnej pracy maszyny, w której pracuje pas napędowy lub łańcuch.
Dobrej jakości łańcuchy napędowe
Łańcuch napędowy to cięgno składające się z określonej liczby podobnych ogniw złączonych tak, że tworzą całość, dzięki czemu zyskuje się znaczną zmienność kształtu. Innym rodzajem napędu są pasy klinowe, które służą do napędzania energii, wytworzonej w silniku. Tego typu napęd znajduje zastosowanie w silnikach samochodów, układzie kierowniczym, w alternatorze, sprężarce klimatyzacji, pompach, wentylatorze. Wykorzystywane są również w szlifierkach, pasach, elektrowniach wodnych, urządzeniach do obróbki drewna czy nawet napędach przenośników.
Dobrej jakości pasy klinowe czy łańcuchy napędowe muszą być wykonane z najwyższej jakości materiałów i posiadać specjalne certyfikaty, które to potwierdzają. Certyfikaty powinny potwierdzać także bezpieczeństwo użytkowania. Muszą być dobrane do odpowiedniej maszyny, aby zapewnić jej optymalne działanie. Najlepiej, jeśli łańcuchy napędowe są przeznaczone do danego typu maszyny, pomoże to w uzyskaniu jej optymalnego działania.