Alergeny to substancje wywołujące objawy alergiczne, które uprzykrzają codzienne funkcjonowanie. Łzawienie oczu i katar sienny to tylko przykłady tego, jak alergeny działają na nasz organizm, dodatkowo są głównym powodem zachorowań na astmę. Jak skutecznie się przed nimi chronić, aby obniżyć ryzyko ich negatywnego wpływu na nasze zdrowie? 

Wykrycie alergenów

Aby można było mówić o unikaniu alergenów, trzeba najpierw przeprowadzić identyfikację przyczyn alergii, w tym celu najlepiej sprawdzą się przeprowadzone testy alergiczne na osobie, która zmaga się z ich dokuczliwymi objawami. Jednak przed pierwszą wizytą u alergologa warto, jest analizować, a nawet zapisywać, w jakich sytuacjach objawy alergiczne występują. Znacząco ułatwi to pracę lekarzowi i może nawet obyć się bez konieczności przeprowadzania testów na alergeny, ponieważ alergolog może stwierdzić, że występujące objawy są łagodne i wystarczą tylko doraźne leki i odpowiednia dieta.

Sposoby na unikanie alergenów

Alergia może występować w formie pokarmowej i wziewnej. W tej pierwszej najlepszym sposobem na wyeliminowanie alergenów będzie po prostu pozbycie się produktów z diety, które uczulają. Mogą to być produkty pochodzenia zwierzęcego, jak i warzywa i owoce, przykładowo: sery, pomidory, orzechy lub truskawki.

Alergia wziewna jest o wiele bardziej skomplikowana, ponieważ mimo zastosowania kilku sposobów, negatywne objawy dalej mogą o sobie dawać znać. Prewencja alergii od najmłodszych lat może przynieść ze sobą ciężkie do pozbycia się skutki drogą naturalną, ale ograniczenie przebywania na świeżym powietrzu w czasie szczytu pylenia roślin, na pewno złagodzi objawy. Największy stopień pylenia występuje w okresach letnich, dlatego większość alergików świetnie się czuje w okresach zimowych lub deszczowych chłodnych dniach, gdzie pylenie jest mocno ograniczone. Aby w domu czuć się komfortowo, koniecznie należy zadbać o to, aby w okresie zwiększonego pylenia roślin zamykać okna w ciągu dnia, a mieszkanie wietrzyć wieczorami lub w ciągu nocy.

Dodaj komentarz