Zero waste to pojęcie coraz częściej spotykane w branży kosmetycznej. Idea, w której człowiek stara się w pełnej harmonii i zgodzie z naturą, opiera się na tym, aby generował on jak najmniej śmieci. Jakie ma ona powiązanie z szamponami?
Kosmetyki zero waste – generuj mniej odpadów
Generowanie mniejszej ilości śmieci z pewnością wyjdzie na dobry nie tylko ludziom, ale także całemu ekosystemowi. Świadomość konsumentów w zakresie zmian klimatycznych i wpływie odpadów na środowisko naturalne sprawia, że coraz częściej zaczynają się zastanawiać nad wyborem różnego rodzaju produktów. Kosmetyki zero waste, takie jak na przykład szampon w kostce, to ekologiczne rozwiązania, które pozwalają wykonać mały krok w kierunku ratowania Ziemi przed totalną degradacją spowodowaną zanieczyszczeniem.
W sklepach kosmetycznych zaczynają powoli prym wieść szampony zero waste, które bardzo często nie znajdują się w żadnych opakowaniach lub są to opakowania biodegradowalne, a więc w pełni bezpieczne dla środowiska. Producenci, którzy decydują się na taki krok, mają świadomość tego, że są to produkty, które nie pozostawią po zużyciu śmieciowego śladu.
Szampon w kostce jako wzór produktu zero waste
Czy szampon zero waste może być produktem, na którym powinni wzorować się producenci innych kosmetyków? Z pewnością tak. Przede wszystkim jego skład jest w pełni naturalny, a sam szampon w kostce nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju włosów. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca w łazience, a kostka o wadze około 60 gram wystarczy na 50 użyć, co w przełożeniu na produkt ze sztucznym składem daje wartość około 0,5l. Różnica jest ogromna.
Szampon zero waste nie zawiera także żadnych barwników, SLS, SLES, parabenów i silikonów, a zamiast tego bazuje na łagodnym środku myjącym SCI. Warto zaznaczyć, że nie zawiera także mydła, które bardzo często dodawane jest do szamponów sztucznie wyprodukowanych. Wybierając produkt zero waste, ma się świadomość, że nie tylko dba się w naturalny sposób o swoją skórę głowy i włosy, ale także o środowisko, poprzez generowanie mniejszej ilości odpadów.