Problem z chorobami skóry dotyczy wielu osób, niektóre z nich pojawiają się niespodziewanie i potrafią wywołać wiele dyskomfortu, ale i wstydu. Borykasz się ze swędzeniem głowy, a na ciemnej bluzce zauważyłeś białego koloru drobinki? Wygląda na to, że dopadła Cię jedna z najpopularniejszych chorób skóry głowy! Dowiedz się, jak możesz pozbyć się tego problemu.
Problemy skórne mają to do siebie, że dość ciężko je ukryć, a objawy są dość krępujące. Niestety do tej grupy można zaliczyć również łupież, bo to właśnie on jest odpowiedzialny za swędzenie i łuszczenie się skóry głowy. Jeśli Twoje włosy zaczęły się szybciej przetłuszczać lub wręcz przeciwnie skóra głowy jest wyjątkowo sucha, a na ramionach coraz częściej zauważasz fragmenty martwego naskórka, czas działać!
Dlaczego skóra głowy zaczyna się łuszczyć?
Wysokie temperatury, pot, zbyt agresywne kosmetyki do pielęgnacji, ale przede wszystkim… Grzyby. To właśnie podstawowe czynniki, które wywołują łupież. Drożdżak, o którym mowa, to element naturalnego mikrobiomu, jednak w pewnych warunkach zaczyna się namnażać intensywniej niż zwykle i objawia się dyskomfortem oraz mało estetycznym łuszczeniem naskórka. Przyczyną może być też zaniedbanie higieny, zmiany hormonalne (dlatego problem często dotyczy nastolatków), ale i zła dieta, która ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.
Choroby skóry, a wypadające włosy
Niestety zaniedbany problem z nadmiernym złuszczaniem się skóry, jej swędzeniem i podrażnieniem, może sprawić, że włosy zaczną nadmiernie wypadać. Jeśli tylko zauważysz, że na Twojej głowie zaczyna się pojawiać łupież, to działaj jak najszybciej! W aptekach dostępne są specjalne szampony, które zawierają substancję przeciwgrzybiczą. Systematyczne i regularne stosowanie takich produktów, może wyleczyć skórę i zapobiec dalszemu namnażaniu się drobnoustrojów. Pamiętaj jednak o profilaktyce i zapobiegaj nawrotom choroby, ponieważ łupież niestety lubi wracać.
Co zrobić, jeśli nie udało Ci się w porę pozbyć łupieżu i problem pogłębił się o wypadające włosy?
Najrozsądniej i najbezpieczniej będzie od razu umówić się na wizytę do dermatologa. Określi on, na ile sytuacja jest poważna i jakie należy podjąć kroki w celu wyleczenia łupieżu. Możliwości jest wiele i są one wysoce skuteczne, ważne jednak żebyś dostosował się do zaleceń lekarza.
Jak powstrzymać wypadanie włosów?
Najważniejszym krokiem będzie wspomniana kuracja, którą zaleci lekarz dermatolog. Mogą to być wcierki do skóry głowy, lecznicze szampony, ale też środki stosowane doustnie.
Leczenie problemu wypadających włosów i łupieżu, można wesprzeć suplementacją witamin i mikroelementów, ale też odpowiednią dietą. Zadbaj o posiłki bogate w witaminy z grupy B, żelazo, cynk oraz miedź. Uzupełnij też niedobory witaminy D, możesz poprosić lekarza o skierowanie na badania krwi, w których określą jej aktualny poziom w Twoim organizmie.
Podczas mycia głowy wykonuj delikatny masaż, który poprawi krążenie i przyśpieszy kurację. Unikaj w trakcie leczenia innych kosmetyków niż te zalecane przez dermatologa!