Kalendarzyk miesiączkowy pomaga wyliczyć, kiedy w naszym cyklu menstruacyjnym pojawią się dni płodne, miesiączki i owulacje. Nie jest on jednak niezawodną metodą planowania ciąży. Jak wiadomo, wiele czynników wpływa na fazy cyklu, co oznacza, że może on ulec skróceniu lub wydłużeniu. Warto obserwować swój organizm i śledzić zmiany jakie w nim zachodzą. Jeśli chcesz poznać swój cykl menstruacyjny lub planujesz bycie mamą, najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w termometr owulacyjny.
Termometr owulacyjny – co to takiego?
Termometr owulacyjny stosowany jest głównie w czasie naturalnego planowania rodziny i używany jest do mierzenia podstawowej temperatury ciała, która powinna być sprawdzana o ściśle określonych porach. Temperatura dzień przed owulacją widocznie obniża się, w dniu owulacji natomiast wzrasta i utrzymuje się przez pewien czas. Przyczyną tych wahań są hormony. Termometr owulacyjny nie różni się zbytnio od zwykłego termometru, jest natomiast dużo bardziej precyzyjny. Wygląda podobnie, ma podobne wymiary, natomiast jego skala jest rozciągnięta i krótsza. Termometrem owulacyjnym mierzymy temperaturę w przedziale od 35,5 do 38,5 stopni Celsjusza z dokładnością do 0,05. Dzięki temu, że mamy możliwość odczytania wyniku temperatury do dwóch miejsc po przecinku, jesteśmy w stanie dokładnie określić moment cyklu menstruacyjnego.
Jak wykonać pomiar temperatury owulacyjnej?
Mierzenie temperatury ciała rozpoczyna się od pierwszego dnia cyklu menstruacyjnego, czyli od momentu rozpoczęcia miesiączki. Najlepiej pomiar wykonać po trzech godzinach snu nocnego lub spoczynku. Ważne by pamiętać, że musi być on przeprowadzony zaraz po przebudzeniu, zanim wstaniemy z łóżka. Temperaturę mierzy się w jednym miejscu na ciele (np. w pochwie, ustach lub odbytnicy, czyli w miejscach, gdzie mierzy się temperaturę błony śluzowej). Kolejną istotną kwestią jest to, by pomiar trwał zawsze tyle samo czasu oraz wykonywany był o tych samych porach. Wyniki powinno zapisywać w notatniku lub w karcie badań.
Co fałszuje wynik pomiaru temperatury owulacyjnej?
Kobiecy cykl menstruacyjny może ulegać zmianom. Zaburzony przez wiele czynników może sprawić, że do owulacji nie dojdzie. Na zmiany cyklu wpływ ma duży wysiłek fizyczny, dieta, leki, bezsenność, choroby oraz zmiany strefy czasowej, a także napięcie psychiczne. Do fałszowania wyniku pomiaru temperatury przyczynia się również spożywanie alkoholu oraz przemęczenie i stres. Termometr owulacyjny nie wskaże nam również dokładnych pomiarów, jeśli nie będą one wykonywane o stałych porach.
Zalety termometru owulacyjnego
Planując ciążę, warto wcześniej zaznajomić się z funkcjonowaniem naszego cyklu menstruacyjnego. Pomocnym narzędziem może okazać się termometr owulacyjny, który pomoże nam określić m.in. dni płodne. Na stronie firmy Geratherm Medical Diagnostic Systems możemy znaleźć termometr owulacyjny Basal, który z pewnością sprawdzi się w tej roli. Dzięki swojemu klasycznemu kształtowi jest on łatwy w użyciu. Termometr analogowy jest bezrtęciowy i posiada nietoksyczną substancję pomiarową. Mniejszy zakres pomiaru sprawia, że jego wynik jest dokładny w odczycie. Bardzo ważną kwestią jest fakt, że termometr owulacyjny wykonany jest z antyalergicznego materiału.
Jak wiadomo, kontrola temperatury ciała jest najstarszą metodą planowania rodziny. Termometr owulacyjny został stworzony z myślą o kobietach, które decydują się na tradycyjne rozwiązania.