Fotelik samochodowy to rzecz, na której nie należy oszczędzać. To właśnie od niego zależy bezpieczeństwo i komfort malucha podczas pokonywania tras samochodem. Na co zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi.

Fotelik samochodowy dla niemowlaka – jaki powinien być?

Najważniejszym kryterium, jakie powinien spełniać fotelik samochodowy dla niemowlaka, jest bezpieczeństwo. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, upewnij się, że spełnia on normy ECE R44 oraz iSize. Bez nich fotelik nie powinien zostać dopuszczony do sprzedaży. Warto również sprawdzić jakie testy zderzeniowe przeszedł. Głównym testem bezpieczeństwa respektowanym w Europie jest test ADAC. Mogą być to jednak także OEAMTC lub Test Plus.

Przed dokonaniem zakupu fotelika należy upewnić się, czy pasuje on do naszego auta. W tym przypadku ważnymi parametrami są: rodzaj i wysokość kanapy, a także wysokość, na jakiej zamontowany jest system ISOFIX odpowiedzialny za mocowanie. Informacje o właściwościach danego fotelika znajdziemy w instrukcji lub na stronie internetowej producenta. Pomocna może okazać się także ocena sprzedawcy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika samochodowego dla niemowlaka?

Norma ECE R44 narzuca dopasowanie fotelika pod kątem wagi dziecka. Wprowadza ona klasyfikację według pięciu grup. Są to: 0, 0+, I, II i III. W przypadku niemowlaków najbardziej interesującą kategorią jest 0, która przeznaczona jest dla noworodków i niemowląt do 10 kg. Są to na ogół dzieci od narodzin do około 6-9 miesiąca życia. Kategoria 0+ obejmuje maluchy do 13 kg i jest stosowana do około 18. miesiąca życia.

Bezpieczeństwo i kwestie techniczne to jedno, ale pamiętajmy, że fotelik musi być komfortowy dla dziecka. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę czy jest on wyłożony miękkimi materiałami, które zapewnią dziecku wygodę. Jest to szczególnie ważne, kiedy fotelik jest bardzo często wykorzystywany, zwłaszcza na długich trasach. Komfort malucha jest najważniejszy, bez względu na to, czy kupujemy fotelik, czy wózek spacerowy miejski.

 

Dodaj komentarz