Nawilżający krem do twarzy obok serum powinien stanowić podstawę pielęgnacji każdej kobiety, niezależnie od wieku. Dobry kosmetyk musi z jednej strony wnikać w głąb skóry i dogłębnie nawilżać jej wszystkie warstwy, a z drugiej tworzyć na niej film ochronny, który zapobiegnie nadmiernej utracie wody. Jakie są jednak jego najważniejsze właściwości? Podpowiadamy. 

Nawilżający krem do twarzy a warstwa okluzyjna

Nawilżający krem do twarzy podobnie jak serum należy stosować codziennie, niezależnie od wieku i płci. Zadaniem tego preparatu jest zapewnienie cerze odpowiedniego poziomu nawodnienia. Z tego powodu powinien w swoim składzie zawierać trzy grupy składników. Pierwsza z nich musi tworzyć warstwę okluzyjną na powierzchni skóry. Jej zadaniem jest zapobieganie parowaniu wody z głębszych warstw naskórka, dzięki czemu zwiększa się jego nawilżenie.

Może mieć ona charakter okluzji ciągłej lub nieciągłej. Ta pierwsza zazwyczaj tworzona jest przy użyciu olei mineralnych, wosków parafinowych, bądź wazeliny i dlatego powinny na nią uważać osoby, które mają skłonność do trądziku. Z kolei nieciągła jest podobna do naszego naturalnego płaszcza lipidowego skóry i pozwala jej oddychać. Jednak w niewielkim stopniu zatrzymuje parowanie wody z głębszych warstw. Takie działanie ma kolagen, kwas hialuronowy, sól sodowa czy elastyna.

Nawilżający krem do twarzy a składniki wiążące wodę w naskórku

Nawilżający krem do twarzy powinien posiadać również składniki, które wiążą wodę w naskórku, czyli humektanty. Przyciągają one jej cząsteczki, dzięki czemu zwiększają nawilżenie głębszych warstw skóry. To sprawia, że staje się ona miękka, jędrna i bardziej gładka. Do związków o takim działaniu można zaliczyć glicerynę, mocznik, kwas hialuronowy, pantenol, kwas piroglutaminowy, a także glikol propylenowy i butylenowy oraz sorbitol.

Dobry nawilżający krem do twarzy to taki, w którym znajdują się zarówno humektanty jak i emolienty, ponieważ wówczas z jednej strony nawilża on głębsze warstwy skóry, a z drugiej strony zapobiega utracie z nich wody. Skuteczne współdziałanie obu tych czynników zmniejsza przeznaskórkową utratę wody.

Krem nawilżający do twarzy a filtr SPF

Ze względu na to, że krem nawilżający obok serum jest kosmetykiem najczęściej stosowanym na dzień, dobrze jeżeli posiada w swoim składzie również filtr SPF. Ze względu na to, że promieniowanie UV dociera do nas przez cały rok, niezależnie od pogody należy pamiętać o regularnej ochronie przeciwsłonecznej. Można ją realizować stosując oddzielne preparaty, lub wybierając krem, który posiada filtr o minimum SPF 30.

Dodaj komentarz