Czy można „odwiedzić” wyjątkowe miejsca nie ruszając się z własnego mieszkania? Można! Wystarczy właściwa aranżacja, kilka ozdobnych elementów i odrobina wyobraźni, aby przenieść się do innego kraju. Podpowiadamy, jak wprowadzić do swoich czterech kątów Nowy Jork, Prowansję, czy też Skandynawię.
Styl nowojorski – klasyka i elegancja
Klasyczne, piękne i nieprzerwanie na topie – tak można określić wnętrza prosto z Nowego Jorku. W przestrzeniach urządzonych w tym stylu bardzo dużo się dzieje, a jednocześnie całość aranżacji jest spójna i wygląda szykowanie. Wszystko za sprawą klasycznych form oraz szlachetnych materiałów. To właśnie wysokiej jakości materiały wykończeniowe, takie jak drewno, metal, szkło i miękkie tkaniny są najważniejszą cechą tego stylu. W estetyce rodem z tego miasta dominuje stonowana, ale różnorodna kolorystyka. Z tego powodu należy być niezwykle ostrożnym przy doborze podłogi i dodatków. Najważniejszą zasadą jaką należy się kierować przy wyborze podłogi jest jej spójność z pozostałymi elementami wystroju. W tym przypadku sprawdzą się wszystkie klasyczne kolory i wzory drewna, takie jak złote odcienie dębu, czy jasne deski imitujące jesion. Odpowiednio dobrane panele laminowane będą doskonałym tłem dla ozdobnych dywanów, które są obowiązkowym elementem wystroju.
Wnętrza w stylu nowojorskim stawiają na elegancję i szlachetność. Może się wydawać, że urządzenie przestrzeni w tej stylistyce jest zarezerwowane wyłącznie dla osób zamożnych, jednak nic bardziej mylnego. Efekt wprost z Nowego Jorku możemy uzyskać wzbogacając swoją przestrzeń o takie elementy, jak: grube zasłony, świece czy błyszczące lub metaliczne dodatki.
Styl prowansalski – sielski, domowy klimat
Domowe ciepło, delikatność i nacisk na naturalność – to najważniejsze cechy stylu rodem ze słonecznej Prowansji. Rozbielone, pastelowe kolory dominują nie tylko na ścianach, ale we wszystkich elementach wystroju. We wnętrzu prowansalskim, niemal na każdym kroku możemy spotkać świeże i suszone kwiaty, postarzane meble i dodatki oraz tekstylia z naturalnych włókien. Miłośnicy tej estetyki stawiają na oryginalne akcenty, takie jak widoczne cegły, grube belki na suficie czy masywne deski na podłodze. Wybór paneli laminowanych w stylu prowansalskim nie jest trudnym zadaniem. – W tej stylistyce wystarczy trzymać się kolorystyki dominującej we wnętrzu – czyli delikatnych szarości i bieli. Można również postawić na podłogę o oryginalnym rysunku drewna, z widocznymi niedoskonałościami lub z efektem olejowania – mówi Jarosław Masina, Kierownik Działu Marketingu SWISS KRONO sp. z o. o., producenta podłóg laminowanych, płyt meblowych i OSB.
Miłośnicy rękodzieła z pewnością polubią ten styl, ponieważ wszelkie dekoracje wykonane własnoręcznie, idealnie wpasowują w sielski klimat Prowansji. Niedrogimi dodatkami do takiego wnętrza są również naturalne i zwiewne tekstylia, plecione kosze, ceramika i doniczki wypełnione lawendą i ziołami.
Styl skandynawski – porządek i funkcjonalność
Prosta forma, stonowane kolory i przemyślanie urządzona przestrzeń – to definicja stylu skandynawskiego. Mieszkańcy północnej Europy wiedzą jak cenne jest światło dnia, dlatego robią wszystko, by było go we wnętrzu jak najwięcej. Z tego powodu dominującymi kolorami są beże i biel oraz przekornie… szarości. Skandynawowie rezygnują ze zbędnych ozdób w oknach, by do wnętrza wpadało jak najwięcej promieni słonecznych. Biel w pomieszczeniach ma również za zadanie powiększyć przestrzeń, a w połączeniu z odpowiednią dobraną podłogą i dobrze przemyślanym układem mebli, potrafi zdziałać cuda. – W stylu skandynawskim warto postawić na naturalne, jasne odcienie drewna z widocznymi słojami i sękami. Również efekt bielenia i matowienia jest niezwykle popularny w tej stylistyce. Ważną rolę odgrywają też puszyste dywany. Odpowiednio dobrana podłoga będzie dla nich idealnym tłem – podpowiada Marcin Wrana, Dyrektor ds. sprzedaży detalicznej sklepów Fachowiec, ogólnopolskiej sieć salonów z artykułami wyposażenia wnętrz.
Wystrój skandynawski nie jest trudny do osiągnięcia, wystarczy kilka elementów, by przestrzeń nabrała północnego klimatu. Doskonale z chłodnym wnętrzem będą komponować się narzuty, pledy i koce. Porozstawiane na stole świece nie tylko będą pięknym dodatkiem, ale również rozświetlą przestrzeń naturalnym, ciepłym światłem.
Wybierając któryś z tych kultowych stylów wnętrzarskich możesz mieć pewność, że urządzona przestrzeń na długi czas będzie cieszyć wzrok. Zaprezentowane style udowadniają, że nie trzeba dysponować wielkim budżetem, by móc zaaranżować przestrzeń w modny i funkcjonalny sposób. Dodatkowo, nowoczesne materiały wykończeniowe dostępne na rynku są doskonałym rozwiązaniem, gdy samodzielnie chcemy odmienić wygląd wnętrza, a zaproponowane przez nas dodatki z powodzeniem wykonasz samodzielnie lub kupisz za niewielkie pieniądze.