Kompetencje, doświadczenie, kwalifikacje – te trzy cechy dodają wartości każdej aplikacji. Jeżeli mamy problem ze znalezieniem pracy, być może któraś z tych cech wypada kiepsko na tle innych kandydatów. Kwalifikacje możemy podnosić niezależnie od miejsca, w którym pracujemy, a także czy obecnie posiadamy zatrudnienie, czy też nie. W jaki sposób to zrobić? Podpowiadamy.
Szkolenia i kursy — najszybszy sposób na podniesienie kwalifikacji
Szkolenia i kursy to formy podnoszenia kwalifikacji, które pozwalają w szybki sposób nabyć nowe umiejętności, których potrzebujemy w danym momencie na konkretne stanowisko. Do wyboru mamy szeroką ofertę zarówno szkoleń stacjonarnych jak i online. Bardzo często możemy znaleźć również bezpłatne kursy. Po odbyciu takiej formy kształcenia otrzymujemy certyfikat, który potwierdza nabyte przez nas umiejętności. W zależności od tego, w jakim zawodzie pracujemy lub jakie kwalifikacje chcielibyśmy zdobyć, możemy zdecydować się na uczęszczanie na zajęcia np. obsługi maszyn, naukę specjalistycznych programów, kurs wizażu lub stylizacji paznokci, opiekuna medycznego itp. Są również dziedziny takie jak informatyka, ekonomia, czy kosmetologia, w których nawet jeśli posiadamy odpowiednie kwalifikacje, musimy stale je podnosić, ponieważ rynek zmienia się bardzo szybko a wraz z nim zdobyte przez nas wcześniej informacje. Dlatego musimy śledzić na bieżąco wszelkie trendy i aktualizować naszą wiedzę.
Studia magisterskie, podyplomowe i szkoły policealne jako inwestycja w siebie
W zależności od tego, jakie już posiadamy wykształcenie oraz w jakiej dziedzinie chcemy zdobywać nowe kwalifikacje, możemy zdecydować się na rozpoczęcie studiów magisterskich, podyplomowych lub szkoły policealnej. Na studia podyplomowe mogą zdecydować się osoby, które ukończyły już studia magisterskie, licencjackie lub inżynierskie i chciałyby poszerzyć swoją wiedzę w ściśle określonej dziedzinie. Takie studia zazwyczaj trwają dwa semestry i możemy uczęszczać na nie w trybie weekendowym. Z kolei studia magisterskie powinny wybrać osoby, które ukończyły studia pierwszego stopnia inżynierskie lub licencjackie i chciałyby podnieść swoje kwalifikacje przez uzyskanie tytułu magistra.
Bardzo często studia pierwszego stopnia mogą się różnić od studiów drugiego stopnia, czyli magisterskich. Możemy ukończyć studia licencjackie na przykład na kierunku administracja a kontynuować studia magisterskie po uzupełnieniu różnic programowych na kierunku ekonomia. To jak bardzo studia magisterskie mogą różnić się od naszych studiów pierwszego stopnia, jest zależne od wymagań stawianych przez poszczególne uczelnie. Z kolei szkoły policealne to świetna alternatywa dla osób, które ukończyły liceum, ale nie zdały matury lub nie chcą uczęszczać studia wyższe. Oferują nam one szeroką ofertę różnego rodzaju kierunków, z których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. O tym jak wygląda obecnie sytuacja na rynku pracy, dowiemy się z artykułu: https://www.dopoznania.pl/nowosc/rynek-pracy-w-poznaniu-w-dobie-pandemii.