Urozmaicona dieta, która uwzględnia produkty z różnych grup, to jeden z podstawowych elementów prawidłowego odżywiania. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i maluchów, które rozpoczęły poznawanie nowych, nieznanych dotąd smaków. Różnorodne menu kształtuje właściwe nawyki żywieniowe niemowlęcia oraz pomaga realizować zapotrzebowanie na ważne dla prawidłowego rozwoju składniki odżywcze i energię. Poznaj kilka wskazówek, które ułatwią wprowadzanie nowych produktów do diety malucha.
To ważne! Rozszerzanie diety powinno nastąpić po ukończeniu przez niemowlę 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu. To czas, kiedy maluszek potrzebuje coraz więcej składników odżywczych, w tym np. żelaza – właśnie dlatego konieczne jest wprowadzanie pokarmów uzupełniających. O gotowości na rozszerzanie diety może świadczyć ssanie przez dziecko piąstki, wkładanie do buzi różnych przedmiotów czy zainteresowanie spożywanymi przez rodziców posiłkami.
Czy wiesz, że… już od momentu poznawania smaków, innych niż mleko mamy, niemowlę rozwija umiejętność spożywania pokarmów stałych? Uczy się gryzienia, żucia i połykania posiłków o coraz gęstszej konsystencji. Największe możliwości związane z akceptacją nowości obserwuje się pomiędzy 6. a 10. miesiącem życia.
Pierwsze smaki w diecie malucha
Jako pierwsze do jadłospisu niemowlęcia wprowadza się warzywa, po około 2. tygodniach owoce, a następnie produkty zbożowe w postaci kaszek. Później przychodzi czas na mięso, ryby czy przetwory mleczne, takie jak jogurt. Pomagają one uzupełnić jadłospis niemowlęcia w składniki odżywcze ważne dla prawidłowego rozwoju i energię.
Warto wiedzieć, że podczas wprowadzania nowych pokarmów każdemu rodzicowi przyda się spora dawka cierpliwości. Nauka nowych smaków może trochę potrwać – nie każdy maluch od razu zaakceptuje wszystkie produkty wprowadzane do jego diety. Nie należy rezygnować, jeśli niemowlę odmawia próbowania nowości – czasem potrzeba kilku, a nawet kilkunastu prób zanim dziecko się do nich przyzwyczai. Nawet podając maluszkowi 1-2 łyżeczki nowego pokarmu, rodzice czynią ogromny krok w kierunku nauki otwartości na rozmaite smaki. Urozmaicona dieta już na etapie dzieciństwa wpływa na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.
Urozmaicona dieta kluczem do dobrego zdrowia dziecka
Pamiętaj! Wrażliwe organizmy niemowląt i małych dzieci, wciąż dojrzewające narządy oraz kształtujący się system odpornościowy wymagają żywności sprawdzonej i odpowiedniej jakości. Właśnie dlatego podczas urozmaicania diety maluszka rodzice powinni uwzględniać produkty dedykowane najmłodszym, z oznaczeniem wieku na opakowaniu. To żywność, która dostarcza młodemu organizmowi składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach (w zależności od etapu rozwoju i potrzeb malucha), a także spełnia wyjątkowo restrykcyjne normy jakości, które są o wiele bardziej surowe w porównaniu z żywnością dedykowaną dorosłym.
Przykładem produktów, które sprzyjają bezpiecznej nauce nowych smaków, są delikatne musy BoboVita JogoMi! – smakowite połączenie owoców i kremowego jogurtu w wygodnych tubkach. Nie wymagają przechowywania w lodówce[4], dlatego dziecko może się nimi zajadać w każdej chwili – zarówno w domu, podczas spaceru czy dłuższej wyprawy. Są pyszne i pełne różnorodnych owoców, a zgodnie z przepisami prawa nie zawierają konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku.
Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.