Regularna diagnostyka HPV u kobiet to klucz to zdrowia. Wirus brodawczaka ludzkiego jest bardzo podstępny, ale rozwija się szybko i jest niebezpieczny dla zdrowia. Dotyka nawet 86% kobiet i mężczyzn aktywnych seksualnie. Badanie na HPV jest bezbolesne, a jego wykonanie może pomóc w zapobiegnięciu rozwojowi raka szyjki macicy.

Wirus HPV – dlaczego jest groźny?

Wirus HPV przenoszony jest drogą płciową. Dlatego też zagrożone nim są osoby aktywne seksualnie, zwłaszcza te mające wielu partnerów. Profilaktyka nowotworowa jest ważna i pozwala na wczesne wykrycie problemu. Im wcześnie badanie HPV w Krakowie zostanie wykonane, tym skuteczniej będzie można podjąć ewentualne leczenie. HPV dotyka różnych części ciała, gdyż istnieje ponad 200 różnych typów tego wirusa. Może wywoływać zmiany na dłoniach, stopach, a także genitaliach. Część szczepów jest odpowiedzialna za rozwój raka szyjki macicy. Wirus może powodować również raka prącia, gardła, krtani czy nowotwory sromu.

Dlaczego warto wykonywać regularne testy HPV?

Regularne testy na wirusa HPV pozwalają zapobiegać rozwojowi nowotworów szyjki macicy czy nowotworów jamy ustnej. Wykonanie testu nie jest problematyczne i bolesne. Dodać należy, że wykonuje się je raz na 5 lat, jeśli oczywiście wynik okaże się ujemny. Testy najczęściej wykonuje ginekolog w Krakowie.

Testy HPV wykonywane są na dwa sposoby. Pierwszy to pobranie komórek nabłonka szyjki macicy, czyli badanie HPV DNA. To badanie podobne do cytologii. Pacjentka wynik otrzymuje po upływie dwóch-trzech tygodni.

Drugim sposobem jest samopobranie. Pacjentki mają obecnie możliwość zbadania HPV samodzielnie, poprzez testy, które mogą wykonać w domu. Jest to badanie równie skuteczne, co badanie przeprowadzone w gabinecie. Próbkę pacjentka pobiera za pomocą specjalnej szczoteczki EvalynBrush, która została zaprojektowana w Holandii w celu badań DNA HPV.

Regularne badania to podstawa profilaktyki. Warto o nich pamiętać i wpisać je do corocznego kalendarza. Dzięki temu wszelkie nieprawidłowości będzie można wcześniej wychwycić. W przypadku niektórych nowotworów, wczesne wykrycie daje olbrzymie szanse na pełne wyleczenie.

Dodaj komentarz