Ubytek słuchu jest najczęstszym wrodzonym zaburzeniem sensorycznym, które dotyka dzieci. Nowoczesne aparaty słuchowe umożliwiają im odbieranie dźwięków otoczenia nawet w przypadku głębokiego ubytku słuchu. Dobór odpowiedniego urządzenia jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru aparatu słuchowego dla naszej pociechy? Podpowiadamy.

Rodzaje aparatów słuchowych

Istnieją zasadniczo cztery rodzaje aparatów słuchowych: aparaty ITE (douszne), zauszne (BTE), umieszczane w przewodzie słuchowym (ITC) oraz w pełni zintegrowane z kanałem słuchowym (CIC). Aparaty słuchowe dla dzieci to zwykle modele douszne lub zauszne. Urządzenia ITE są mocowane bezpośrednio do ucha i noszone w nim jak zatyczki do uszu. Z kolei BTE znajdują się bezpośrednio za uchem dziecka.

Zobacz także: https://fprot.pl/czym-sie-charakteryzuja-niewidoczne-aparaty-sluchowe/

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pediatrycznego aparatu słuchowego?

Dzieci w każdym wieku mogą nosić aparaty słuchowe. Jednak nie ma jednego uniwersalnego urządzenia dla każdego, dlatego musi ono odpowiadać konkretnym potrzebom danej osoby. Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Stopień ubytku słuchu: aparaty zauszne (BTE) są odpowiednie dla osób z ubytkiem słuchu od lekkiego do głębokiego, podczas gdy inne urządzenia mogą być przystosowane tylko do ubytku słuchu od lekkiego do ciężkiego lub od lekkiego do umiarkowanego.

  • Stan ucha: aparaty BTE są odpowiednie dla osób z przewlekłymi infekcjami ucha. Jednak typy wewnątrzuszne (ITE) nie będą odpowiednie dla dzieci, które wytwarzają zbyt dużo woskowiny.

  • Zdolności i umiejętności: niektóre aparaty słuchowe muszą być odpowiednio zabezpieczone i są bardziej odpowiednie dla starszych dzieci i nastolatków.

  • Anatomia: niektóre typy aparatów słuchowych mogą zmieścić się w uchu zewnętrznym o nietypowym kształcie i płytkim kanale usznym.

  • Funkcje: wiele aparatów słuchowych ma funkcje, takie jak mikrofony, łączność Bluetooth i bezprzewodową, systemy radiowe, intuicyjne regulacje, sterowanie za pomocą aplikacji na smartfonie oraz redukcję szumów i sprzężenia zwrotnego.

  • Bezpieczeństwo: aparaty słuchowe zauszne wykonane są z miękkiego plastiku, podczas gdy urządzenia ITE z twardego. Uszkodzone urządzenie ITE może spowodować uszkodzenie ucha dziecka, jeśli zostanie złamane.

  • Inne preferencje: niektóre typy aparatów słuchowych mają więcej opcji wzornictwa i kolorów. Z kolei wodoodporne aparaty słuchowe będą idealne dla dzieci, które potrzebują ich do aktywności w wodzie.

Szeroki wybór aparatów dostosowanych do naszych potrzeb znajdziemy na: https://akademiaslyszenia.pl/.

Dodaj komentarz