Walkiria 2016


Motyw przewodni:

Żołnierze Wyklęci

Podczas edycji 2016 widzom zaprezentowane zostało historyczne widowisko pt. „Bitwa czołgów: Żołnierze Wyklęci i Niezłomni”, a przez dwa dni każdy odwiedzający miał możliwość zobaczenia i – co najważniejsze – dotknięcia czołgów, które wzięły udział w pokazach. Na placu boju stanęło pięć czołgów: niemiecki kolos Panzerkampfwagen V Panther oraz dwa egzemplarze legendarnych T-34, a także czołg niespodzianka!.

Nie zabrakło również lżejszych pojazdów tj. cieżarówki GMC CCKW w dwóch wersjach: zabudowanej oraz pick-up. Ciężarówka GMC była używana masowo przez wojska alianckie na froncie zachodnim , jak i przez Armię Czerwoną na froncie wschodnim. Pojazdy te trafiły do ZSRS drogą morską w ramach umowy Lend-Lease. Na Walkirii 2016 została udostępniona strzelnica z możliwością oddania strzałów z oryginalnej broni drugowojennej! Do dyspozycji były m.in. Mauser 98, Mosin, MP-35, MP-40, MG-42, CKM Maxim, karabiny DP, pistolety maszynowe PPS i PPSz. Czołgi kilkukrotnie wyjeżdżały na plac, gdzie zaprezentowały się w pełnej okazałości zarówno samodzielnie jak i podczas małych potyczek, a także na torze przeszkód. Bez wątpienia każdy z odwiedzających zapamiętał moment, kiedy potęga stali przejechała na pełnej prędkości tuż obok!

Motywem wiodącym byli Żołnierze Wyklęci i Niezłomni. Oparto na nim widowisko historyczne, które było najważniejszym elementem dwudniowego pikniku. Na potrzeby widowiska zostały przygotowane specjalne scenografie, których elementami będą domy, okopy, ziemianki. Dopełnieniem była efektowna pirotechnika artystyczna z wykorzystaniem wybuchów benzynowych i gazowych.

 

Placeholder image

Walkiria 2015


Motyw przewodni:

Operacja Market Garden

W roku 2015 teren imprezy przemienił się w koszary na froncie zachodnim, bowiem motywem przewodnim weekendu była „Operacja Market Garden”, czyli największe manewry z wykorzystaniem sił powietrzno-desantowych.

Przez dwa wszyscy odwiedzający mogli zobaczyć w akcji czołgi, które wielkimi literami zapisały się w historii II wojny światowej. Na placu boju stanęły naprzeciw sobie: niemiecki kolos - Panzerkampfwagen V „Pantera” oraz symbole alianckiego sukcesu, czyli M4 Sherman i M5 Stuart. Ponadto najlepsi rekonstruktorzy w Polsce odtworzyli m.in. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie – Samodzielną Brygadę Spadochronową pod dowództwem gen. Stanisława Sosabowskiego, Dywizję Pancerną pod dowództwem gen. Stanisława Maczka, a także wyborowe alianckie jednostki powietrznodesantowe oraz dywizje i korpusy pancerne SS.

W pokazach wzięli również udział członkowie elitarnego Klubu Spadochronowego Sił Specjalnych odtwarzający aliancki desant desant. Widzowie aż trzykrotnie zobaczyli pokazy spadochronowe.

 

Placeholder image

Walkiria 2014


Motyw przewodni:

Bitwa czołgów II – Przyczółek warecko-magnuszewski

Ze względu na ekskluzywność pokazów i ich realizację w konwencji „teatru historycznego”, po raz drugi w Walkirii wzięły udział najpopularniejsze czołgi II wojny światowej: Pantera oraz T-34. Na potrzeby widowisk zostały przygotowane specjalne scenografie, których elementami były okopy, ziemianki i chaty.

W tym roku oprócz niezwykle widowiskowego aspektu militarnego zdecydowaliśmy przybliżyć wszystkim, którzy przyjadą na Walkirię również nieco zapomniane, ale jak ważne życie codzienne. Przecież najtrudniejsze podczas wojny było przeżycie każdego kolejnego dnia. Specjalnie na „Walkirię” odtworzymy drugowojenny targ, na którym rekonstruktorzy będą oferować usługi rzemieślnicze, które były popularne w XX-leciu międzywojennym np. pucybuta, kamasznika, sitarza i kołodzieja.

 

Placeholder image

Walkiria 2013


Motyw przewodni:

Bitwa czołgów – Studzianki 1944

Pierwszy raz w Walkirii wzięły udział czołgi! W czasie Walkirii 2013 odtworzone zostały dwa epizody walk pod wsią Studzianki z 1944 roku. Była to największa bitwa pancerna stoczona przez polskie czołgi na froncie wschodnim. W pokazach wzięła udział rekordowa ilość sprzętu ciężkiego. Widzom zaprezentowane zostaną trzy czołgi T-34 oraz jedna legendarna Pantera. Do dnia dzisiejszego w żadnej inscenizacji historycznej w Polsce nie wykorzystano tak dużej ilości sprzętu ciężkiego! Na zakończenie Walkirii odbyła się prowadzona przez profesjonalnego DJ imprezą pod nazwą „Military Party”, czyli wspólna zabawa na powietrzu przy akompaniamencie muzyki lat 30. i 40.

 

Placeholder image

Walkiria 2012


Motyw przewodni:

Lądowanie w Normandii 1944

W edycji 2012 na Walkirię przyjechały Grupy Rekonstrukcji Historycznej w umundurowaniu alianckim, a wraz z nimi polska dywizja Generała Maczka. Temat wiodący nei został wybrany przypadkowo - w tym roku przypadła 120. rocznica urodzin generała Stanisława Maczka, który w składzie 2 Korpusu Kanadyjskiego, dowodził swą dywizją w zwycięskiej bitwie pod Falaise we Francji.

Najważniejszym i najbardziej widowiskowym elementem imprezy była oczywiście inscenizacja historyczna. Została poświęcona wydarzeniom z lipca i sierpnia 1944 roku, które miały miejsce w Normandii, kiedy wojska alianckie przełamały obronę niemiecką pod St. Lo (operacja "Cobra"). 7 sierpnia niemieckie wojska pancerne uderzyły w kierunku Argentan – Mortain. Dowództwo alianckich wojsk postanowiło okrążyć wojska nieprzyjacielskie, działające w Normandii, a 2. Korpusowi Kanadyjskiemu pod dowództwem generała Maczka przypadła rola zamknięcia dróg odwrotu przez opanowanie ważnego węzła komunikacyjnego - Falaise.

 

Placeholder image

Walkiria 2011


Motyw przewodni:

Front Wschodni 1944

To jedyna trzydniowa edycja Walkirii. Mazurski Piknik Militarny rozpoczęliśmy pokazami filmowymi w Mazurolandii. Następnie na terenie wydarzenia zaparkowały pojazdy z epoki, a pośród nich m.in.: działo samobieżne SU, Hotchkiss H-35, Jeep Willys, KdF Kubelwagen wz. 182, BA 64, Ursus wz. 29, Gaz 69 w wersji wojskowej i sanitarnej, dwuosobowe motocykle niemieckie, a w tym Zundapp i BMW R 75 oraz BMW Sahara produkowane na potrzeby armii oraz niemiecki transporter opancerzony Sd. KFZ. 215 i Opel Kadett czy Opel Blitz produkowane w latach 1936-1940.

Największą atrakcją weekendu była inscenizacja walk, które toczyły się pomiędzy Armią Czerwoną i Wehrmachtem. Pokaz przybliży widzom sytuację na froncie wschodnim w II połowie 1944 roku, gdy oddziały radzieckie wkraczały do Prus Wschodnich.

 

Placeholder image

Walkiria 2010 - początki


Motyw przewodni:

Wrzesień 1939/ Prusy Wschodnie 1943

Pierwsza edycja to czas prób z których w kolejnych edycjach wyciągnęliśmy wnioski. Pierwszego dnia żołnierze ubrani w historyczne mundury Wehrmachtu, Armii Czerwonej i Wojska Polskiego przeszli przez główne ulice Kętrzyna. Główną atrakcją drugiego dnia były dwie duże inscenizacje walk między Wojskiem Polskim i Armią Niemiecką z Września 1939 roku oraz pomiędzy Armia Niemiecką i Armią Radziecką z 1943 roku. Między tymi pokazami odbywały się szarże ułanów polskich, którzy również – chociaż niewiele osób o tym wie - brali udział w II wojnie światowej. To właśnie jeźdźcy konni swoimi atakami często dezorganizowali działania niemieckie, znacznie osłabiając impet natarcia nawet korpusów pancernych

 

Placeholder image


Masz pytania dotyczące Walkirii?

W razie zainteresowania udziałem w Walkirii bądź wszelakimi pytaniami pozostajemy do dyspozycji.


Kto "robi" Walkirię?

Mazurskie Muzeum Militariów to lokalna inicjatywa mająca na celu edukację historyczną, szczególnie w dziedzinie II Wojny Światowej. Uważamy, że historię można pokazywać w ciekawy i niebanalny sposób, tak, by z historycznego dziedzictwa czerpać wnioski dotyczące współczesności. Od pięciu lat jesteśmy organizatorem Walkirii - jednej z najlepszych inscenizacji historycznych w kraju.

Kontakt

Mazurskie Muzeum Militariów
Parcz 7/1, 11-400 Kętrzyn
pawel.krawiec@parkmilitariow.pl
+48 609 933 434

NEWSLETTER